Ограда (Орешани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ограда is located in Македонија
Ограда
Местоположба на Ограда во Македонија
Местоположба 41°54′02″N 21°36′23″E / 41.90056° СГШ; 21.60639° ИГД / 41.90056; 21.60639Координати: 41°54′02″N 21°36′23″E / 41.90056° СГШ; 21.60639° ИГД / 41.90056; 21.60639
Основни податоци
Место Орешани
Општина Зелениково
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Оградаархеолошко наоѓалиште кај скопското село Орешани, Општина Зелениково. Претставува некропола од железното време.

Во непосредната близина на селото, А. Грнчаровски, копајќи дупки за садење на овошни насади, пронашол 14 бронзени предмети кои се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 380. ISBN 9989-649-28-6.