Старата црква Свети Гертруда (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Свети Гертруда
Vecā Svētās Ģertrūdes Evaņģēliski luteriskā baznīca
Rīgas vecā Sv. Ģertrūdes baznīca.jpg
Основни податоци
Место Рига, Латвија
Припадност Протестантство
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква

Црквата Свети Гертруда (летонски: Vecā Svētās Ģertrūdes Evaņģēliski luteriskā baznīca) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа се наоѓа на адреса улица Гертруда 6[1].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina et al (2007) (на Latvian, German, English, Russian). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art. Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.