Разлика помеѓу преработките на „Манко Капак“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 893 бајти ,  пред 10 години
 
Според легендата Виракоча, Манко Капак бил син на [[Виракоча]]. Тој и неговите браќа [[Ајар Анка]], [[Ајар Качи]] и [[Ајар Учу]] и неговите сестри [[Мама Окло]], [[Мама Хуака]] и [[Мама Кура]] живееле во близина на [[Куско]] и тие го обединиле народот со околните народи за да ја освојат долината на Куско. Исто така, во оваа легенда има златен предмет, но за разлика од останатите, во оваа легенда Манко Капак ги убил своите браќа и станал прв [[Сапа Инка]].
 
==Живот==
 
Манко Капак владеел со [[Кралството Куско]] околу 40 години, создавајќи закони и се верува дека го укинал човековото жртвување. Законот забранил женење со неговите сестри, но овие закони не биле имплементирани за благородничките семејства и тие се женеле со негови сестри.Со неа, Манко Капак имал дете по име [[Синча Рока]] кој станал нареден [[Сапа Инка]]. Манко владеел во периодот кога титулата се нарекувала капак што значи лидер на војна, а покасно се наметнала титулата Сапа Инка.
 
==Видете исто така==

Прегледник