Разлика помеѓу преработките на „Тито Петковски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Тито Петковски''' (роден [[23 јануари]] [[1945]] во с. Псача -, [[Крива Паланка]]) е македонски политичар, претседател на [[Нова социјалдемократска партија]].
 
Завршил Правен факултет со правосуден испит. Работел во Општинскиот суд во Крива Паланка, како правник во Републичкиот завод за урбанизам, во Извршниот совет на Собранието на Град Скопје, бил на функција во Градскиот комитет на [[Сојуз на комунистите на Македонија|Сојузот на комунистите на Македонија]] - Скопје. Бил потпретседател на [[Собрание на Република Македонија|Македонското собрание]] во првиот парламентарен состав, пратеник во трите претходни парламентарни состави, а од [[1996]] до [[Парламентарни избори 1998 година|третите парламентарни избори во 1998 година]] и претседател на Собранието.

Прегледник