Прејди на содржината

Праисторија на Иберија: Разлика помеѓу преработките

с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Шаблон:Историја на Шпанија}}
'''Праисторијата на денешна Шпанија''' започнува со отривањето на најраниот запис за постоење на [[човелики мајмун]] во [[Европа]] во [[пештера]] која се наоѓа на планината [[Атапуерка]]. Фосилите кои биле пронајдени таму датираат отприлика пред околу 1,2 милиони години. Современиот [[кромањонски човек]] на овие простори започнале да се населуваат пред околу 35.000 години. Во пештерата [[Алтамира]] постоела една од првите населби на овие простори пред околу 15 000 години. Според [[археологија|археолошките]] проучувања, на овие простори постоела развиена култура во источниот дел на [[Ибериски полуостров|Иберискиот полуостров]] во времето на доцниот [[Неолит]] и [[Бронзено доба|Бронзената ера]].
941.847

уредувања