Кадиз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кадиз
општина
Поглед кон Кадиз
Поглед кон Кадиз
Знаме на Кадиз
Знаме
Грб на Кадиз
Грб
Локација на провинцијата Кадиз
Локација на провинцијата Кадиз
Кадиз се наоѓа во Андалузија
Кадиз
Локација во Андалузија
Кадиз се наоѓа во Шпанија
Кадиз
Локација во Шпанија
Координати: 36°32′ СГШ 6°17′ ЗГД / 
Држава Шпанија
Заедница Андалузија
Покраина Кадиз
Основан Феникија; 1104 п.н.е.
Површина
 • Вкупна 12.10 км2
Надм. вис. 11 м
Население (2012)
 • Вкупно 123.948
 • Густина Ова е лошо заокружено10,000/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 11071
Телефонски број (+34) 956
Мреж. место http://www.cadiz.es

Кадиз (шпански: Cádiz, шпански изговор: [ˈkaðis]) — град и пристаниште во југозападна Шпанија. Кадиз е главен град на истоимената покраина, една од осмуте што ја сочинуваат автономната заедница Андалузија.