Симеон Кавракиров: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
наставка= |
роден-дата={{роден на|16|ноември|1898}} |
роден-место={{роден во|Солун|ЕгејскаСолунски МакедонијаВилает|Османлиска Империја}} |
починал-дата={{починалdeath наdate and age|df=yes|1934|7|14|јуни1898|193411|16}} |
починал-место= {{починал во|[[Семково]], [[Царство Бугарија|Бугарија}}]]
}}
'''Симеон Кавракиров''' ([[Солун]], [[16 ноември]] [[1898]] - [[{{починал во|Семково]]|Бугарија}}, [[14{{починал на|14|јуни]] [[|1934]]}}) — македонски револуционер, припадник на [[ВМРО (Обединета)]] и член на [[БКП|Бугарската комунистичка партија]].
 
Образованието го започнува во родниот град. Во [[1919]] година се преселува во [[Софија]], каде што студира право на Софискиот универзитет. Во [[1920]] година станува член на [[Бугарска комунистичка партија|БКП]] и [[Емигрантски комунистички сојуз|Емигрантскиот комунистички сојуз]]. Од [[1924]] година работи во [[Пловдив]] каде раководи со месниот комитет на БКП и воената организација. По нејзиното пропаѓање во мај [[1925]] година е осуден на една и пол година затвор. Влегува во [[ВМРО (Обединета)]] и од [[1928]] година е секретар на Обласниот комитет на организацијата, а од [[1929]] година раководител на третата револуционерна област ([[Пиринска Македонија]]). Под псевдонимот Павел работи по создавање групи на ВМРО (Об.) на територијата на Пиринска Македонија. На [[8 јуни]] [[1932]] е киднапиран од бандити на [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]] и две години e држан во робија. По деветнаесетомајскиот преврат [[1934]] година е убиен од нив во местото [[Семково]], [[Рила|Рила планина]]. Неговата дејност го спротивставила со следбениците на Ванчо Михајлов, а тоа било причина во 1932 да биде грабнат, по наредба на Ванчо Михајлов, а по две години заложништво, Кавракиров бил убиен од ванчомихајловистите, кои се во тесни врски со бугарските фашисти.

Прегледник