Кавракирово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Орман или Кавракирово е село во Општина Петрич.


Села во Пиринска Македонија,
денешна Република Бугарија
Карта
Име: Орман или Кавракирово
Општина: Општина Петрич
Население: 1 534 (13/09/2005)
Поштенски број: 2889
Повикувачки број: -
Надморска височина: 130 метри
Географска широчина: 41° 26'
Географска должина: 23° 10'
Веб страница: Нема


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во југоисточните падини на планината Огражден. Во близина тече реката Струмица.


Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Помасовни доселувања имало од село Чуричени во 1958 година.

Година Популација
1920 318
1926 414
1934 438
1946 625
1956 809
1965 1046
1975 1133
1985 1359
1992 1487
2005 1534


Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Село Кавракирово е познато со своите род музичари.

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]методи гулабов от с.гега Пиринска Македонија