Семково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон Семково

Семково (бугарски: Семково) ― скијалиште на планината Рила во Бугарија. Се наоѓа на 1750 метри надморска височина и се наоѓа на 7 километри од гратчето Белица. Има многу хотели и одморалишта.[1]

Семково е широка денудациска рамнина - ливади со борови и смрека наоколу. Низ областа тече реката Станкова, десна притока на Вотручка Река. Почвите се кафеава шума, а геолошката основа е гранитот.[1]

Над одморалиштето, на надморска височина од 1750 метри се наоѓа туристичката колиба Семково. Од ливадите во близина на колибата има живописна панорама на југ до планината Пирин.

Во 1934 година во Семково бил убиен Симеон Кавракиров.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Енциклопедия „Пирински край“, том II. Благоевград: Редакция „Енциклопедия“. 1999. стр. 249. ISBN 954-90006-2-1.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

42°2′38″N 23°32′2″E / 42.04389° СГШ; 23.53389° ИГД / 42.04389; 23.53389