Разлика помеѓу преработките на „Дејвид Камерон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 10 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Личен Живот: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден, била родена → е родена
с (Јазично подобрување, replaced: лидер → водач (4), Лидер → Водач)
с (→‎Личен Живот: Јазична исправка, replaced: бил роден → е роден, била родена → е родена)
 
 
==Личен Живот==
Дејвид е венчан за [[Саманта Камерон]], со која има 3 деца. Неговиот син Иван биле роден со хендикеп и починал на шест годишна возраст. Ненси Гвен билае родена во 2004, Артур во 2006, а најмладото дете, Флоренс, било родено на одмор во [[Корнвал]] во 2010.
 
За себе вели дека е [[феминист]],<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.theguardian.com/politics/2013/oct/02/david-cameron-i-am-feminist|title=David Cameron: 'I am a feminist'|first=Press|last=Association|date=2 October 2013|publisher=|accessdate=25 June 2016}}</ref> но многумина не се согласуваат.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.theguardian.com/commentisfree/2013/sep/27/david-cameron-not-feminist-red-magazine|title=So David Cameron is not a feminist. Well, knock me down with a feather - Rhiannon Lucy Cosslett|first=Rhiannon Lucy|last=Cosslett|date=27 September 2013|publisher=|accessdate=25 June 2016}}</ref> За време на дебата со пратеничката Анџела Игл во април 2011, ѝ се обратил со зборовите „смири се, драга“<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-13207256|title=David Cameron tells MP Angela Eagle: 'Calm down, dear'|publisher=|accessdate=25 June 2016}}</ref>, што разлутело голем број луѓе, кои ова го користат како доказ дека не е феминист.

Прегледник