Разлика помеѓу преработките на „Кајмакчалан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 132 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
(Откажано уредувањето 3903492 на уредникот Виолетова (разговор) се бара извор за 1. Мачник 2 Борисов Град 3 Порта/Праг....)
Ознака: Отповикај
Ознака: Изворно уредување 2017
[[Податотека:Sv. Petar na Kajmakčalan.jpg|thumb|Спомен капелата од [[Битка на Кајмакчалан|Битката на Кајмакчалан]] во 1916 година.]]
'''Кајмакчалан''' или '''Мачник'''{{се бара извор}} — највисок врв на планината [[Ниџе]]. Се наоѓа на јужната граница од [[Македонија]], со висина од 2.521&nbsp;м.<ref>{{наведена книга|title=Статистички годишник на СР Македонија|publisher=Републички завод за статистика|date=1978}}</ref> Кај [[Бугари|Бугарите]], врвот е познат како Борисов Град{{се бара извор}}, а кај [[Срби|Србите]] како Порта на слободата и Праг на татковината.<ref>{{сеНаведена барамрежна изворстраница|url=https://northmacedonia-timeless.com/|title=North Macedonia Timeless|work=northmacedonia-timeless.com|accessdate=2020-07-18}}.</ref>
 
==Местоположба==

Прегледник