Разговор со корисник:Simin

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добре дојде!

Здраво, Simin, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде!--Ehrlich91 (разговор) 10:54, 5 мај 2019 (CEST)

Мусомишта[уреди извор]

Ако си уредник без никакви агенди и се водиш по принципите на Википедија, тогаш ќе седнеше како мене и немаше да го избришеш изворот, туку ќе го побараше на веб-архивот (за жал го има забележано еднаш, но не го прикажува), потоа ќе направеше пребарување на Гугл и ќе забележеше дека изворот е забележан од агрегатот Тајм (види последна ставка) и потоа ќе го пребараше веб-архивот од Утрински весник и ќе го најдеше самиот број. Да, ја нема самата статија, бидејќи архивот не ја зачувал, но ја има страницата на која е прикажана репортажата. Следно вакво бришење на извори, ќе бидеш блокиран од моја страна. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 21:23, 4 јули 2020 (CEST)

Ehrlich9, како што разбирам не ја најдовте самата статија, но ги најдовте податоците. Затоа ви се заблагодарив. Благодарам дека работевте да го средите изворов според правилата на Википедија и наведовте автор и броj. Сега, кога ќе продолжам со истражувањето за миграцијата од Егејска Македонија, ќе можам да се осврнам на нешто специфично. Иако не од најсериозниот автор (В. Цветаноски :) ).
Jас нема да напишам "ако си уредник без никакви агенди" затоа што повеќе пати ги имате бришано информации кои не не се во согласност со вашите идеи. Мислам на информации кои вклучуваат сосема правилно цитирани извори. За жал, агендата каj Вас е добро видлива. Например - овде, овде, овде и така натаму, вклучително и последниот пример во страницата Мусомишта. Без какво било објаснување за вакво однесување. За разлика од Вас jас обjаснив - не може да биде проверлив извор, доколку се наведени само един наслов и един весник.
Jас ќе бидам премногу благодарен, доколку навистина продолжите да се водите по принципите на Википедија. Прифатете ги, молам, моите извинувања дека не се согласив со сè што го имате напишано. Бидете поздравен, --Simin (разговор) 22:15, 4 јули 2020 (CEST)
Аха, не може еден извор и еден весник. Добро, тогаш ќе поднесам еве сега барање на сите Википедија каде има еден извор и еден весник да се брише сѐ. Исто така, и една книга, и тоа не е прифатливо. Не е проверлив извор тоа од Верковиќ, за кој патем кажав дека ти го отстранив заедно со тоа за изворот, но ја извртуваш темата. Исто се навраќаш на глупостите што ги теравте во селото Митрој Крсти, за кое на крај јас се расправав со мои уредници, но да јас сум тој што зазема страна. Пак ќе повторам, држи се до принципите и не извртувај факти, ниту прави се многу паметен. --Ehrlich91 (разговор) 22:22, 4 јули 2020 (CEST)
Се разбира, дека може еден извор и еден весник. Сепак, изворот мора да биде цитиран правилно, така што секој да може да го провери без да изврши специјално истражување.
Не разбрав зошто мислите, дека Верковиќ не е проверлив извор?
Нема потреба да го прифатам аргументот ad hominem "ниту прави се многу паметен" како личен напад, нели? А зборот "глупости"?--Simin (разговор) 22:46, 4 јули 2020 (CEST)

>@Simin: За првото веќе одговорив на мојата страница за разговор. Второто е во насока на првото, ако го доведуваш првото во прашање, тогаш правам само споредба. Третото е фраза во која ти укажувам дека употребуваш уредувања кои немаат врска со темата на разговор и го доведуваш моето работење. Напишав на мојата страница за разговор и мислам темата за статијата Мусомишта ја поминавме. Ти посакувам пријатно уредување --Ehrlich91 (разговор) 22:53, 4 јули 2020 (CEST)

Благодарам, --Simin (разговор) 22:58, 4 јули 2020 (CEST)