Разлика помеѓу преработките на „Зеландија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 24 бајти ,  пред 7 месеци
с
Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (4) using AWB
с (→‎Наводи: Стилски и правописни исправки using AWB)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (4) using AWB)
[[Податотека:Zealandia-Continent map mk.svg|thumb|250px|right|Карта на јужниот дел на Зеландија со означени географски поими]]
 
'''Зеландија''' (''Zealandia'', исто така позната како '''Тасмантис''' или '''Новиот континент Зиленд'''_, е потопен [[континент]] или [[микроконтинент]] кој потонал по одвојувањето од [[Австралија]] пред 60-85 милиони години<ref name="Te Ara">{{цитиранаНаведена вебмрежна страница |author=Keith Lewis |author2= Scott D. Nodder and Lionel Carter |url=http://www.teara.govt.nz/EarthSeaAndSky/OceanStudyAndConservation/SeaFloorGeology/1/en | title=Zealandia: the New Zealand continent |work=Te Ara - the Encyclopedia of New Zealand |date=[[2007-01-11]] | accessdate=2007-02-22}}</ref> и од [[Антарктик]] пред 130 и 85 милиони години.
 
Овој континент комплетно е потопен пред околу 23 милиони години<ref>{{cite news |title=Searching for the lost continent of Zealandia |url=http://www.stuff.co.nz/4219871a11.html?source=RSSnationalnews_20070929 |work= |publisher=The [[Dominion Post]] |date=29 септември 2007 |accessdate=2007-10-09 |quote=We cannot categorically say that there has always been land here. The geological evidence at present is too weak, so we are logically forced to consider the possibility that the whole of Zealandia may have sunk.}}</ref> а поголемиот дел од него (93%) останал под [[Тихиот Океан]].
{{Citation | first = Nick | last = Mortimer | contribution = Zealandia | contribution-url = http://www.earth2006.org.au/papers/extendedpdf/Mortimer.pdf | title = Australian Earth Sciences Convention | pages = 4 | year = 2006 | place = Melbourne, Australia | accessdate = 2007-03-28}}.</ref>
 
На Зеландија ѝ припаѓаат големите крајбрежни рибници, како и најголемото поле на гас во [[Нов Зеланд]], блиску до [[Таранаки]]. Дозволата за искористување на нафтата во Големиот Јужен Басен е дадена во 2007 година.<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница |url=http://www.crownminerals.govt.nz/cms/about/media-centre/great-south-basin-media-pack-1/great-south-basin-questions-and-answers | title=Great South Basin - Questions and Answers |date=2007-07-11 |accessdate=2008-04-18}}</ref> Минералните наоѓалишта вклучувајќи ги железниот песок, вулканските сулфиди и фероманганот се настанати подоцна.<ref>{{цитиранаНаведена вебмрежна страница |url=http://www.crownminerals.govt.nz/cms/news/2006/new-survey-published-on-nz-mineral-deposits | title=New survey published on NZ mineral deposits |date=2006-10-17 |accessdate=2008-04-18}}</ref>
 
== Геологија ==
Зеландија не е како другите континенти, бидејќи го сочинуваат две речиси паралелни гребени, одвоени од пукнатина. Гребените се карпи од континентот, но пониски се во висина од нормалните континенти.
 
Пред околу 25 милиони години, јужниот дел од Зеландија, кој се наоѓа на Пацифичкото Плато, почнал да се придвижува кон северниот дел (кон Индо-Австралиското Плато). Резултатот на ова поместување е видлив на геолошките карти.<ref name="UNCLOS map">{{цитиранаНаведена вебмрежна страница |url=http://www.unclosnz.org.nz/acretion_map.html | title=Figure 4. Basement rocks of New Zealand |work=UNCLOS Article 76: The Land mass, continental shelf, and deep ocean floor: Accretion and suturing | accessdate=2007-04-21}}</ref> Ова придвижување исто така го изместило басенот на Нова Каледонија од неговата претходна позиција.
 
Вулканска активност на Зеландија се случува пред, за време и после одвојувањето од суперконтинентот [[Гондвана]]. Иако Зеландија е изместена околу 6000 километри кон северозапад, интерконтиненталната вулканска активност покажува состав на магмата сличен на составот на вулканите од соседните делови на Антарктик и Австралија.

Прегледник