Разлика помеѓу преработките на „NGC 4076“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: 2 m → 2 м, 4 m → 4 м, 9 m → 9 м, мag/arcmin → ''m''/лм using AWB
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: ''' е → ''' — using AWB)
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: 2 m → 2 м, 4 m → 4 м, 9 m → 9 м, мag/arcmin → ''m''/лм using AWB)
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 4076 е од видот Sab.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 13,4 magмag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 magмag, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 12,9 mag''m''/arcminлм<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref> NGC 4076 има привидни димензии од 0,9' х 0,8'.<ref name="SEDS"/>
 
=== Астрономски податоци ===

Прегледник