Разлика помеѓу преработките на „Кајмакчалан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 84 бајти ,  пред 1 година
се бара извор
(се бара извор)
[[Податотека:Sv. Petar na Kajmakčalan.jpg|thumb|Спомен капелата од [[Битка на Кајмакчалан|Битката на Кајмакчалан]] во 1916 година.]]
'''Кајмакчалан''' или '''Мачник'''{{се бара извор}} — највисок врв на планината [[Ниџе]]. Се наоѓа на јужната граница од [[Македонија]], со висина од 2.521&nbsp;м.<ref>{{наведена книга|title=Статистички годишник на СР Македонија|publisher=Републички завод за статистика|date=1978}}</ref> Кај [[Бугари|Бугарите]], врвот е познат како Борисов Град{{се бара извор}}, а кај [[Срби|Србите]] како Порта на слободата и Праг на татковината{{се бара извор}}.
 
==Местоположба==
146

уредувања

Прегледник