Разлика помеѓу преработките на „Лаки“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.176 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
'''Лаки''' е [[село]] коево сеОпштина наоѓаВиница, во околината на патотградот [[Виница]] - [[Берово]].
 
{{Инфокутија за село во Република Македонија|
| име=Лаки
| општина=[[Општина Виница]]
| популација= 314 <ref>http://www.stat.gov.mk/Publikacii/knigaX.pdf</ref>
| поштенски број=
| надморска височина=
 
== Географиja и местоположба ==
Селото се наоѓа на патот [[Виница]] - [[Берово]].
 
== ИсториjaИсториjа ==
Во XIX век селото е дел од Кочанската каза во [[Отоманско Царство|Отоманската Империја]].
 
== Економија ==
 
== Демографија ==
Според статистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 1900 година, во Лаки живееле 600 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":03">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_32.htm К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 226]</ref>
 
Според секретарот на бугарската егзархија [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Лаки имало 640 [[Македонци]], егзасрхисти.<ref name=":0">D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.132-133.</ref>
 
Во 2002 година во селото живееле 314 жители, сите [[Македонци]].<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref>
 
На табелата е прикажан преглед на населението низ сите пописни години:<ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
{| class="wikitable"
!Година
!1900
!1905
!1948
!1953
!1961
!1971
!1981
!1991
!1994
!2002
|-
|'''Население'''
|600<ref name=":03" />
|640<ref name=":0" />
|882
|957
|797
|712
|559
|422
|397
|314
|}
 
== Општествени институции ==

Прегледник