Разлика помеѓу преработките на „Ѓорѓи I (Грција)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с (Тиверополник ја премести страницата Георги I (крал на Грција) на Ѓорѓи I (Грција))
{{Infobox royalty
|name =ГеоргиЃорѓи I <br>Γεώργιος A', Βασιλεύς των Ελλήνων
|succession=[[Крал на Грција|Крал на Елените]]
|image =King George of Hellenes.jpg
}}
 
'''ГеоргиЃорѓи I '''([[грчки]]: ''Γεώργιος A', Βασιλεύς των Ελλήνων'', ''Geōrgios A',Vasileús tōn Ellēnōn''; роден на {{роден на|24|декември|1845}} во {{роден во|Копенхаген|}}– починал на {{починал на|18|март|1913}} во {{починал во|Солун|}}) бил [[крал на Грција]] во периодот од [[1863]] до [[1913]] година.
 
По прогонувањето на [[Отон I (Грција)|Отон I]], во [[Грција]] биле одржани избори. Во март [[1864]] година бил донесен нов устав, изработен по модел на белгискиот устав. Според него, народот имал висок суверенитет, законодавната власт се состоела од Национално собрание, право на глас имале мажите кои наполниле 21-годишна возраст и имале имот. Извршната власт му припаѓала на кралот, но кралските наредби станувале валидни само по одобрувањето им од ресорниот министер. Во меѓувреме биле водени преговори за избор на нов крал. Круната била нудена на неколку кнезови, но како услов се барало пристап до [[Јонски Острови|Јонските Острови]] на [[Грција]]. Така, на грчкиот престол застанал данскиот принц Георг, кој во октомври [[1863]] година пристигнал во [[Атина]] и бил крунисан под името ГеоргиЃорѓи I.
 
ГеоргиЃорѓи бил првиот крал на Грција од [[династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург|династијата Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург]], син на данскиот крал [[Кристијан IX]]. Кога данскиот принц застанал на грчкиот престол, тој имал само 17 години. Во [[1867]] година ГеоргиЃорѓи I се оженил за големата кнегиња [[Олга Константиновна]] (1851-1926) од руската [[династија Романови]]. Тие се венчале во [[1867]] година.
 
Инаку, како прв монарх на новата грчка династија, владеењето на ГеоргиЃорѓи I од речиси 50 години (најдолга во историјата на современата Грција) се карактеризира со големи територијални придобивки на Грција, која земјата ги добила до започнувањето на [[Прва светска војна|Првата Светска војна]]. Тој бил убиен во [[Солун]], во времето на [[Прва Балканска војна|Првата Балканска војна]], од страна на [[Александрос Схинас]], грчки анархист.
 
Наследник на ГеоргиЃорѓи I бил неговиот син, [[Константин I (Грција)|Константин I]].
 
== Наводи ==

Прегледник