Количество супстанција: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
'''Количество супстанца''' — [[физичка величина]] која го карактеризира количеството на еднотипните градбени единки кои се содржат во дадена [[супстанца]]. Како градбени единки се сметаат сите оние честици од кои се состои супстанцата ([[атом]]и, [[Молекула|молекули]], [[јон]]и, [[електрон]]и или било кои други честици). [[Единица мерка]] за количество супстанца во [[SI]] е [[Мол (хемија)|мол]] (mol).
 
Оваа физичка величина се користи за мерење на макроскопски количества супстанца во оние случаи кога за бројниот опис на изучуваните процеси е неопходно да се земе предвид микроскопската градба на супстанците, на пример, во [[хемија]]та, при изучувањето на процесот на [[електролиза]], или во [[термодинамика]]та, при опишувањето на равенката за состојбата на [[Идеален гас|идеалниот гас]].

Прегледник