Разлика помеѓу преработките на „Исток“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 188 бајти ,  пред 3 години
 
==Исток како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Исток-запад“ - книга на [[Јадранка Владова]] и Н. Кнеѓевиќ.<ref>Магор, ''Каталог 2015''. Скопје, 2015, стр. 22.</ref>
* „Исток“ (''East'') - албум на австралиската [[Поп-музика|поп]]-[[Рок-музика|рок]] група „[[Колд Чизел]]“ (''Cold Chisel'') од 1980 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=YxfLLf4pXfU YouTube, Cold Chisel - ''East'' (1980) Full Album (пристапено на 29.9.2017)]</ref>
* „Север, југ, исток и запад“ (''North, South, East and West'') - песна на австралиската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Чрч]]“ (''The Church'') од 1988 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=kcouA8yXYPM YouTube, The Church - Starfish (Full Album) 1988 - 480P.mp4 (пристапено на 15.10.2017)]</ref>

Прегледник