Разлика помеѓу преработките на „Исток“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 695 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Compass Rose Macedonian East.svg|мини|десно|Исток на компас]]
'''Исток''' е правец во [[географија]]та и една од четирите [[страни на светот]]. Се наоѓа на спротивната страна од [[запад]] и на 90 степени од [[север]] и [[југ]]. Исток е правецот во кој [[Земја (планета)|Земјината]] топка се врти околу нејзината оска и насоката од која очигледно изгрева [[Сонце|сонцето]]. Во [[навигација]]та со [[компас]], исток е означен со агол од однос 90°.
 
==Потеклото на збирот „исток“==
Зборот доаѓа од исток средноанглиски est, од стар англиски Исток, која сама по себе доаѓа од прото -германски * aus -до- или * austra- " исток, кон изгрејсонцето ", од прото- индо-европски * aus- "да сјај ", или " Зора ". Ова е слично на стар високогермански * ōstar " на исток " , Латинска Аурора " Зора " , а грчките EOS или heōs . Ēostre , германски, божица на зората, би можеле да бил персонификација на двете зори и кардинални точки .
Средноанглискито збор за „исток“ бил „est“, изведен од прото-германскиот збор „aus“ (со значење: „до“) или зборот „austra“ (со значење: „кон изгрејсонцето“), а тој произлегува од протоиндо-европскиот збор „aus“ („да сјаје“ или „зора“). Слично значење имаат и стариот високогермански збор „ōstar“ („на исток“), латинскиот збор „aurora“ („зора“) и грчкиот збор „eos“. Исто така, зборот би можел да бид еповрзан и со „Ēostrе“ (германска божица на зората).
 
==Исток како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Исток“ (''East'') - албум на австралиската [[Поп-музика|поп]]-[[Рок-музика|рок]] група „[[Колд Чизел]]“ (''Cold Chisel'') од 1980 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=YxfLLf4pXfU YouTube, Cold Chisel - ''East'' (1980) Full Album (пристапено на 29.9.2017)]</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Страни на светот}}

Прегледник