Разлика помеѓу преработките на „Тера-“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 24 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с
 
{{малабуква}}
'''Тера''' (''tera''; симбол '''T''') е [[SI-претставка|претставка]] во системот [[SI]] и единица која означува 1×10<sup>12</sup> или 1 000 000 000 000.
 
Била потврдена во [[1960]]. Потекнува од [[грчки јазик|грчкиот]] збор τέρας, што значи ''чудовиште''.

Прегледник