Разлика помеѓу преработките на „Парис (митологија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одбиени последните 2 промени во текстот (од 89.205.111.24) и вратена ревизијата 2980844 на Addbot
(→‎Судот на Парис: го описав писа)
(Одбиени последните 2 промени во текстот (од 89.205.111.24) и вратена ревизијата 2980844 на Addbot)
На прославата на бракот меѓу Пелеј и Тетида, [[Зевс]] не ја поканил Ерида, божицата на раздорот. Таа бесна затоа што не била поканета, лута дошла на прославата и фрлила едно златно јаболко на масата (од овде потекнува изразот „'''јаболко на раздорот“''') на кое пишувало {{polytonic|καλλίστῃ}} = за најубавата. Три од божиците го побарале јаболкото - [[Атена (митологија)|Атена]], [[Хера]] и [[Афродита]], и побарале од Зевс да реши која од нив три е најубава. Не сакајќи да се меша, Зевс го повикал Парис да ја реши дилемата.
 
[[Хермес]] со трите кандидатки дошол на гората Ида. На средбата со Парис, сите три се обиделе да го подмитат Парис. [[Хера]] му понудила да го направи крал на [[Европа]] и [[Азија]], а [[Атена (митологија)|Атена]] му рекла дека ќе му даде мудрост и воена вештина. [[Афродита]] му ја понудила раката на најубавата смртна жена на светот, а тоа била [[Елена]], жената на кралот [[Менелај]]. Парис ја прогласил нејзе за најубава и ѝ го дал јаболкото.
парис нудел најразновидни богатстава
парис бил педер
 
==Тројанската војна==

Прегледник