Разлика помеѓу преработките на „Карл Фридрих Шинкел“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
__БЕЗСОДРЖИНА__
[[Податотека:Schinkel1.jpg|мини|десно|200п|Шинкел во 1826]]
[[Податотека:2009-04-07 Berlin 520.jpg|мини|десно|250п|[[Стар музеј (Берлин)|Стариот музеј]] во Берлин]]
Во периодот помеѓу 1808 и 1817 г. Шинкел го обновил замокот [[Розенау (замок)|Розенау]] во Кобург во [[неоготика|неоготски]] стил.<ref>Charles Quest-Ritson, '[http://books.google.com/books?id=gIYghIYipC8C&pg=PA64#v=onepage&q=&f=false Coburg: Schloß Rosenau]', во ''Gärten in Deutschland'', стр. 64 {{de}}</ref>
 
Во најактивниот период, Шинкеловиот стил се одликува со осврт кон [[Старогрчка архитектура|старогрчката]] наместо римската архитектура, сакајќи да се држиодржи што понастрана од стилот на француските окупатори. Неговите најпознати зданија се наоѓаат во и околу Берлин. Тука спаѓаат [[Нова стражарница|Новата стражарница]] (1816–1818), [[Концертен дом (Берлин)|Концертниот дом]] (тогашен Драмски театар) (1819–1821) на плоштадот [[Жандарменмаркт]], како и [[Стар музеј (Берлин)|Стариот музеј]] на [[Музејски остров|Музејскиот остров]] (1823–1830).
 
Подоцна во кариерата, Шинкел сосем се оддалечил од класицизмот и почнал да работи исклучиво во [[неоготика|неоготски]] стил, започнувајќи со црквата [[Црква Фридрихсвердер|Фридрихсвердер]] (1824–1831). [[Градежна академија (Берлин)|Градежната академија]] (1832–1836) е најиновативното Шинкелово здание, кое ги отфрла историските традиции и гравитира кон „модернистичка“ архитектура која се јавува во Германија дури на почетокот на XX век.
}}
 
{{нормативна контрола|TYP=p|GND=118607782|LCCN=n/81/68088|NDL=00621445|VIAF=17298593}}
{{DEFAULTSORT:Шинкел, Карл Фридрих}}
 
{{DEFAULTSORTОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Шинкел, Карл Фридрих}}
[[Категорија:Родени во 1781 година]]
[[Категорија:Починати во 1841 година]]

Прегледник