Спомен-плоча на Мара Бунева во Скопје: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Инциденти: податок + извор
Нема опис на уредувањето
с (→‎Инциденти: податок + извор)
 
: ''Бугарите од Република Македонија да претставуваат конститутивен елемент во уставот на Македонија, еден од службените јазици на државата да биде и бугарскиот литературен јазик, афирмација на бугарската историја и култура, заштита од присвојување и фалсификување (согласно нивните погледи б.н) на бугарската историја и култура, заштита на Бугарите во Македонија од репресии, полициско набљудување и малтретирање, прогонување, дискриминација и културен геноцид и слично.'' <ref>Податоци од [http://radkomk.org/page.php?9 Програмата] на Зружението "Радко", донесена на 24. 05. 2009 во Охрид; од страницата на здружението.</ref>
Меѓутоа сета таа активност предизвикала силно негативно расположение меѓу македонските граѓани, кој поставувањето на спомен плочата го почуствувале како провокација кон постоењето на македноскиот народ и македонската самобитност. Набргу по поставувањето на првата спомен плоча таа била отранета од непознати лица. Сите случувања поврзани со спомен плочата на Бунева биле искористени од страна на бугарската десничарска партија [[ВМРО-БНД]] за презенатција на нивната кауза - обединувањето на Бугарија<ref name="BND" />, односно присоединување {{факт}} на Македонија кон Бугарија, согласно уставот „духовно единство на бугарскиот народ во Мизија, Тракија и Македонија“<ref>[http://www.vmro.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=30&Itemid=31 Устав на ПП ВМРО - Българско национално движение]</ref>.
=== Хронологија ===
* На 13 јануари [[2002]] година спомен плочата била обновена од страна на симпатизерите и членовите на политичката организација [[Здружение „Радко“]]. Спомен плочата била поставена без согласност на државните институции. Три дена подоцна плочата била испрскана со боја, искршена и фрлена во реката [[Вардар]].
5.612

уредувања

Прегледник