Корисник:Damjanmk: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 145 бајти ,  пред 14 години
еве вака
(еве ти еден прост шаблон, ама имам друга идеја......)
(еве вака)
|-
<!--- |- align=left --->
! style="padding:0.2em; border solid thin #0000CC; text-align:center; margin-bottom:5px; font-size:larger;" | [[Фигури (литературастилистика)|Фигури]]
|
|-
! bgcolor=papayawhip | [[Фигури (стилистика)#Фигури на значењето|Фигури на значењето]] (тропи)
|- align=left style="font-size: 85%"
|
|--
|-
! bgcolor=papayawhip | [[Фигури (стилистика)#Фигури на формата|Фигури на формата]]
|- align=left style="font-size: 85%"
|
**[[Словенска антитеза]]
**[[Реторско прашање]]
*'''Фигури добиени со проширување <br>и одземање'''
**[[Полисиндетон]]
**[[Асиндетон]]

Прегледник