Сарказам (стилистика)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сарказам)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фигури
Фигури на значењето (тропи)
  • Тропи на зборовите
Фигури на формата

Сарказмот е цинично исмејување на некоја личност со тоа што се наведуваат особини спротивни од вистинските. На пример кога за некој што има голема глава, велиме дека има главче и сл.