Прејди на содржината

Сексот и градот (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Сексот и градот: Филмот
(Sex and the City: The Movie)“
РежисерМајкл Патрик Кинг
ПродуцентМајкл Патрик Кинг
Кендас Бушнел
Сара Џесика Паркер
СценаристМајкл Патрик Кинг
Главни улогиСара Џесика Паркер
Ким Катрал
Кристин Дејвис
Синтија Никсон
Крис Нот
Жанрромантика, комедија
КинематографијаЏон Томас
ДистрибутерNew Line Cinema
Премиера12 мај 2008 Обединето Кралство Обединето Кралство
30 мај 2008 САД
Времетраење142 мин.
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$65,000,000
Бруто заработка$263,119,674
ПретходенСексот и градот
СледенСексот и градот 2 (2009)

Сексот и градот: Филмот (англиски: Sex and the City) е американски филм, заснован на истоимената серија на телевизискиот канал „ХБО“. Филмот „Сексот и градот“ продолжува точно таму каде што застана серијата. Мајкл Патрик Кинг, долгогодишниот извршен продуцент и автор на серијата го напишал сценариото, го режирал и го продуцирал филмот. Раскошната костимографија е дело на Патрисија Филд, а во филмот се појавуваат повеќе од 1.000 парчиња облека и накит на брендот Tiffany, вреден неколку милиони долари!

Синопсис

[уреди | уреди извор]

Четири години подоцна од настаните од “Американска Девојка во Париз, Втор дел”, филмот почнува со Кери (Сара Џесика Паркер) и Фаца (Крис Норт) кои го гледаат стан со намера да живеат заедно. Кери се заљубува во Penthouse апартманот, на што Фаца веднаш се одлучува да го купи. Меѓутоа, искуството на Кери од недвоумења околу сензибилитетот на овие одговори, објаснувајќи дека тие не се венчани, и како таква таа би немала законско право во својата куќа во случај од раздвојување. На нејзина грижа, Фаца ја запросува, и таа прифаќа.

Миранда (Синтија Никсон) е во пронаоѓање на балансирање на нејзиниот дом, работата и друштвениот живот кој сè повеќе опаѓа и се исповедува дека таа немала секс со Стив (Дејвид Еигенберг) веќе шест месеци. Таа е изнервирана и очајна кога открива дека Стив спиел со друга жена, и веднаш се одвојува од него. Таа често патува помеѓу Лос Анџелес и Њујорк. Шарлот (Кристин Дејвис) е среќна во бракот со Хери, и со посвоената кинеска ќерка, Лили.

Плановите за венчавката на Кери во таков случај Фаца добива искуство од двоумење. После нејзината караница со Стив на вечерата пред венчавката, Миранда му вели на Фаца дека тој и Кери се луди што ќе се венчаат. На денот на церемонијата, тој одлучува дека не може да помине низ тоа, и иако тој го менува своето срце и ќе се врати на место, Кери е веќе понижена и измамена. Четирите жени го преземаат медениот месец кое беше резервирано во Мексико.

Кога се враќа во Њујорк, Кери вработува асистент, Луис (Џенифер Хадсон), за да и ги премести работите во нејзиниот стар стан и да ја управува нејзината фирма. После што се водржува на еден аргумент со Кери, Миранда се согласува да оди на советување со Стив, и нив двајцата на крајот можат да се подобрат. Саманта почнува да се обидува да го задржи нејзиниот дечко Смит, но на крајот таа дознава дека нивниот однос едноставно не работи. Тие раскинуваат и таа се сели назад во Њујорк. Шарлот е трудна и е воодушевена, иако за неколку месеци се грижи дека може да му се случи нешто на детето, како што нејзиниот живот изгледа премногу совршен.

На изненадување на средбата со Фаца, Шарлот жестоко му се нафрла поради измамата на Кери, но нејзе и пука водењакот, па така Фаца ја носи во болница и чека додека бебето Роус е родено, во надеж да ја види Кери. Хари и вели на Кери дека Фаца постојано и се јавувал, и дека и пишувал често но таа не му праќала одговор. Кери пребарува на пораките, пред реализацијата што Луис ставила забрана до неговиот емаил пред што Кери и кажа да ги прекине сите комуникации со него. Таа заклучува дека тој и праќал десетици писма копирани од книгата “Љубовни писма од Големите Луѓе”, која Кери му ја читаше неколку дена пред венчавката.

Еден час пред да стигнат новите станари, Кери оди во заедничкиот стан со Фаца за да си ги земе парот чевли каде што ги остави. Таа го пронаоѓа Фаца во ормарот, и веднаш оди во неговите прегратки. После конечно потрошениот час во својот апартман заедно, зборуваат и се извинуваат еден спрема друг. Фаца и предлага да се венчаат веднаш и едноставно како што тој сакал. Тие подоцна се венчаваат на едноставен начин во New York City Hall, после што следело локална вечера со пријателите. Филмот завршува со четирите жени околу масата во ресторанот каде што Саманта го слави 50от роденден, и во која наздравуваат за следните педесет.

Прифаќање од критичарите

[уреди | уреди извор]

Критичарите на мрежното место Rotten Tomatoes го оценија филмот со 60% позитивни критики и велат дека иако не носи многу ново, квалитетно е направен. Спрема тоа воошто не не чуди коментарот на Daily Telegraph кој вели: ‘Од филмот ќе се воодушеват обожавателите на серијата, а останатите би можеле вистински да се разочараат.’ Сепак, мислиме дека коментарот на магазинот Box Office најдобро ги опишува работите: ‘Женскиот дел од публиката ќе уживаат во овој филм во иста мерка во која уживаа мажите додека го гледале Индијана Џонс и Кралството на кристалниот череп.’

Главните улоги во филмот ги играат:[1]

Премиера

[уреди | уреди извор]

Интернационалната филмска премиера беше сместена во Понеделник, 12 мај, 2008 на Odeon West End во Лондонскиот Леицестер Плоштад со публика од 1700 луѓе. Следната премиера беше во Берлин на 15 мај. Њујоршката премиера беше на Radio City Music Hall во Вторник, 27 мај, 2008.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]