Североисточен Регион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Североисточен плански регион
Регион
Logo of Northeastern Region, Macedonia.svg
Грб
Потекло на името: Името потекнува од местоположбата во Републиката.
Земја Македонија Македонија
Површина 2,310 км2
Население 173,814 (2002)
Основано 2009
Часовен појас UTC +1
Повикувачки бр. 031
Oпштини 6
Седиште Куманово
Раководител Младен Протиќ
Контакт 031/ 424-878
Местоположба на регионот во рамките на Македонија.
Местоположба на регионот во рамките на Македонија.
Портал: Официјално мрежно место

Североисточниот регион е еден од осумте статистички региони на Македонија. Тој се наоѓа во североисточниот дел на државата и се граничи со скопскиот регион и со источниот регион.

Општини

Карта на општините.

Североисточниот регион опфаќа шест општини, и тоа:

  1. Coats of arms of None.svg Општина
  2. Coats of arms of None.svg Општина Крива
  3. Coats of arms of None.svg Општина
  4. Coats of arms of None.svg Општина
  5. Coats of arms of None.svg Општина
  6. Coats of arms of None.svg Општина Старо

Демографија

Карта на етничките групи во Североисточниот регион.

Население

Моментално, североисточниот регион има околу 173.814 жители, или 9% од населението на Македонија.

Попис Население Промена
1994 163.841 н/п
2002 173.814 +6.84%

Најголеми населени места

Најголемите населени места во регионов се:

Ранг Место Население
1 Куманово 70.842
2 Крива Паланка 14.558
3 Кратово 6.924
4 Липково 2.644
5 Ранковце 1.192

Етнички групи

Најголема етничка група се Македонците, покрај нив живеат и:

Број %
Вкупно 173.814 100
Македонци 102.108 58.74
Албанци 53.650 30.86
Срби 10.479 6.02
Роми 5.132 2.95
други 2.445 1.40


Видете исто така