Светлана Ражнатовиќ-Цеца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светлана Ражнатовиќ-Цеца во 2009 година

Светлана Ражнатовиќ-Цеца е популарна српска поп-фолк пејачка родена во Житоража на 14 јуни 1973 година.

Биографија[уреди | уреди извор]

На 19 февруари, 1995 година, Цеца се мажи со Жељко Ражнатовиќ Аркан. Го родила својот син, Вељко на 10 декември, 1996, а подоцна и ќерката Анастасија на 25 мај 1998 година.

Цеца е претседател на ФК Обилиќ, чиј сопственик бил Жељко Ражнатовиќ Аркан. Аркан бил убиен на 15 јануари, 2000 година во атентат, а по неговото убиство, Цеца се повлекува од јавниот живот на одредено време.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Светлана Ражнатовиќ-Цеца
Дискографија
Цветак зановетак (1988) - Лудо срце (1989) - Пустите ме да га видим (1990) - Бабарога (1991) - Шта је то у твојим венама (1993) - Ја још спавам у твојој мајици (1994) - Фатална љубав (1995) - Емотивна луда (1996) - Маскарада (1997) - Цеца 2000 (1999) - Деценија (2001) - Горе од љубави (2004) - Лондон Микс (2005) - Идеално лоша (2006) - Љубав живи (2011)