Свети Винко Паулски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Винко Паулски
Vincent de Paul
Портрет на Винко од 17 век од Симон Франсоа де Тур
Свештеник и основач
Роден(а) 24 април 1581, Сен Венсан де Пол, Гијен и Гаскоња,
Кралство Франција
Починал(а) 27 септември 1660(1660-09-27) (возр. 79), Париз, Кралство Франција
Почитуван(а) во
Беатификација 13 август 1729, Рим, Папска Држава од Папа Бенедикт XIII
Канонизација 16 јуни 1737, Рим, Папска Држава од Папа Климент XII
Главно светилиште Капела Сен Венсан де Пол,
ул. Севр бр. 95,
Париз, Франција
Слава 27 септември
19 јули (римски календар, 1737–1969)
Заштитништво

Свети Винко Паулски (1581, Аквитанија1660, Париз) е католички светец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Св. Винко Паулски се родил во 1581 година, во Аквитанија. Уште во младоста одлучил да стане свештеник, откако го завршил студирањето на теолошки науки. Потоа ја основал конгрегација за мисија, позната како „Лазаристи“, со цел да им помага на сиромашните. Неговите мисионери биле распространети низ целиот свет, а многумина од нив загинале како маченици во Кина. Исто така, во соработка со св. Лујза Марилац, св. Винко Паулски ја основал конгрегацијата на милосрдните сестри за негување на болните лица. Св. Винко Паулски починал во Париз, во 1660 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Верски календар“, Дневник, година XX, број 6175, вторник, 27 септември 2016, стр. 30.