СУ „Раде Јовчевски Корчагин“ - Скопје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Раде Јовчевски Корчагин
Место
Општина: Центар
Место: Скопје
Адреса: Трета Македонска Ударна Бригада, бр. 9
Основни информации
Директор: Драган Арсовски
Настава на: македонски
Контакт информации
Портал rjk.edu.mk
тел. +389/2/3115-116

„Раде Јовчевски Корчагин“ — средно училиште во Скопје, Општина Центар. Професионализмот, високите критериуми на работа ја одржуваат гимназијата на врвот. Освен во државата, постигнува високи резултати и на меѓународно ниво. Во својата образовна и културна мисија низ децениите, оваа гимназија, која го носи епитетот на најдобра меѓу најдобрите, прерасна во достоен репрезент на она што се нарекува вистински избор во образованието.

СУГС „Раде Јовчевски - Корчагин“

Основање и развој[уреди | уреди извор]

Гимназијата „Раде Јовчевски Корчагин“ е формирана во 1960та година, и оттогаш важи за строга и квалитетна образовна институција. Во 1968 година се сели во новиот објект, со што добива поповолни услови за одржување настава.

Освоени награди[уреди | уреди извор]

Список на директори[уреди | уреди извор]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Фотогалерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]