Прва кривогаштанска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Прва кривогаштанска парохија — православна парохија, под раководство на Архиерејското намесништво од Прилеп и е со седиште во прилепското село Кривогаштани во црквата „Св. Никола“. Во составот на ова парохија се селата: Кривогаштани, Свето Митрани, Врбоец, Подвис и Локвени.

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да не е целосен:[1]

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“ Кривогаштани
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Кривогаштани
Црква „Св. Никола“ Свето Митрани 1990
Црква „Вознесение Христово“ Свето Митрани
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Врбоец 1966
Црква „Св. Никола“ Врбоец н/п
Црква „Св. Ѓорѓи“ Врбоец н/п
Црква „Св. Троица“ Подвис 1924 Село Подвис Црква 2.jpg
Црква „Св. Атанасиј Житоечки “ Локвени 1627
Црква „Св. Троица“ Локвени 1936

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.