Прва кривогаштанска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Прва кривогаштанска парохија — македонска православна парохија, дел од Прилепското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата е една од двете парохии со седиште во црквата „Св. Никола“ во Кривогаштани и ги опфаќа и селата Кривогаштани, Свето Митрани, Врбоец, Подвис и Локвени.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“ Кривогаштани Црква „Св. Никола“ - Кривогаштани 8.jpg
Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ Кривогаштани Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Кривогаштани.jpg
Црква „Св. Никола“ Свето Митрани 1990-ти Црква „Св. Никола“ - Свето Митрани.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Свето Митрани 1856 Црква „Вознесение Христово“ - Свето Митрани 13.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Врбоец 1966 Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Врбоец.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Врбоец Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Врбоец.jpg
Црква „Св. Троица“ Подвис 1924 Црква „Св. Троица“ - Подвис.jpg
Црква „Св. Атанасиј Житоечки“ Локвени 1627 Црква „Св. Атанасиј“ - Житоше 7.jpg
Црква „Св. Троица“ Локвени 1936 Црква „Св. Троица“ - Локвени.jpg

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°22′6″N 21°14′56″E / 41.36833° СГШ; 21.24889° ИГД / 41.36833; 21.24889