Црква „Св. Никола“ - Свето Митрани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Свето Митрани.jpg

Страничен поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прва кривогаштанска
Местоположба

Координати 41°19′22.6″N 21°18′2.2″E / 41.322944° СГШ; 21.300611° ИГД / 41.322944; 21.300611Координати: 41°19′22.6″N 21°18′2.2″E / 41.322944° СГШ; 21.300611° ИГД / 41.322944; 21.300611
Место Свето Митрани
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1990-ти
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во крушевското село Свето Митрани, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа над селото, до која води асфалтиран пат. Околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа над селото,[2] сместена во самиот западен крај на селото.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата во минатото била срушена, но не се знае точната година кога тоа се случило. До 1950-тите години, од црквата се забележувале остатоци од ѕидовите.[2]

Изградбата на новата црква започнала во 1990-тите години врз темелите на старата црква, чии остатоци се видливи во дворното место.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски; Јован Ф. (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  3. 3,0 3,1 „Црква „Свети Никола", село Свето Митрани“. Old Prilep. 1 март 2012. Посетено на 24 декември 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]