Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Врбоец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Врбоец.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прва кривогаштанска
Местоположба

Координати 41°20′05″N 21°17′37″E / 41.33472° СГШ; 21.29361° ИГД / 41.33472; 21.29361Координати: 41°20′05″N 21°17′37″E / 41.33472° СГШ; 21.29361° ИГД / 41.33472; 21.29361
Место Врбоец
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Голема Богородица
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородица — обновена селска црква во крушевското село Врбоец, Македонија. Црквата се наоѓа во самото село. Околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во месноста Манастириште, околу 1000 метри западно од селото.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Пред да се возобнови црквата, на месноста се познавале остатоци од ѕидови и се верувало дека постоел манастирот „Св. Богородица“.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Трифуноски; Јован Ф. (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]