Црква „Св. Троица“ - Подвис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Црква „Св. Троица“ - Подвис.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прва кривогаштанска
Местоположба

Координати 41°23′40″N 21°19′35″E / 41.39444° СГШ; 21.32639° ИГД / 41.39444; 21.32639Координати: 41°23′40″N 21°19′35″E / 41.39444° СГШ; 21.32639° ИГД / 41.39444; 21.32639
Место Подвис
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Изградба 1924
Архитектонски опис

Света Троица — главна селска црква во прилепското село Подвис, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа на врвот на малото возвишение Глајца. Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена над селото Подвис.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Според истражувањето на Јован Трифуноски, црквата била подигната во 1921 година на местото на некогашно црквиште.[2] Сепак, според натпис на самата црква истата била подигната во 1924 година и обновена и преосветена во 1999 година.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата претставува еднокорабна градба, со полукружна апсида на источната страна.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  3. 3,0 3,1 „Црква „Света Троица", село Подвис“. OLDPRILEP.COM. 2012-02-05. Посетено на 2022-01-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]