По секоја цена (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„По секоја цена“
Режисер Дејвид Макензи
Сценарист Тејлор Шеридан
Настапуваат
Музика
Кинематографија Жил Натгенс
Монтажа Џејк Робертс
Студио
Дистрибутер
Премиера16 мај 2016 (2016-05-16) (Кан)
12 август 2016 (2016-08-12) (САД)
Времетраење 102 минути
Држава  САД
Јазик англиски
Буџет 12 милиони долари[1]
Бруто заработка 32.3 милиони долари[2]

По секоја цена (англиски: Hell or High Water) — американски криминалистички филм од 2016 година, режиран од Дејвид Макензи по сценарио на Тејлор Шеридан. Филмот следи двајца браќа кои извршуваат низа на банкарски кражби за да ја спасат семејната фарма, и во главните улоги се појавуваат Џеф Бриџис, Крис Пајн и Бен Фостер.

По секоја цена премиерно бил прикажан на Канскиот филмски фестивал на 16 мај 2016 година, додека пак во САД бил издаден на 12 август 2016 година. Филмот добил пофалби од критичарите и остварил заработка од 32 милиони долари.[3] Американскиот филмски институт го вброил во најдобрите десет филмови во годината,[4] и добил номинации за бројни награди, вклучувајќи номинации за Златен глобус за најдобар драма филм, најдобар спореден глумец (Бриџис) и најдобро сценарио.[5] Филмот исто така добил четири номинации за Оскар на 89. доделување на наградите, и тоа за најдобар филм, најдобар спореден глумец (Бриџис), најдобро оригинално сценарио и најдобра монтажа.

Улоги[уреди | уреди извор]

Сценаристот Тејлор Шеридан има кратко појавување како каубој.[6]

Прием[уреди | уреди извор]

Заработка[уреди | уреди извор]

По секоја цена остварил заработка од 27 милиони долари во Северна Америка и 5.3 милиони во другите територии за вкупна заработка од 32.3 милиони долари во светски рамки, наспроти буџетот од 12 милиони долари.[2]

Во САД, филмот заработил 621,329 долари од 32 кина во првиот викенд на прикажување, или просечно 19,417 долари по театар.[7] Следниот викенд, филмот се прикажувал во 472 кина, заработувајќи 2.7 милиони долари (просечно 5,709 долари по театар).[8] На 26 август 2016 година, филмот бил издаден во 909 кина и заработил 3.7 милиони долари за време на викендот, завршувајќи на 12. место по големината на заработка.[9]

Критики[уреди | уреди извор]

По секоја цена добил критичко признание, и многумина упатиле пофалби за заживувањето на вестерн жанрот. [10] На агрегаторот Rotten Tomatoes, филмот има рејтинг од 98%, врз основа на 216 прегледи, со просечен рејтинг од 8.5/10. Описот на сајтот гласи, „По секоја цена нуди солидно изработен, добро изглумен вестерн трилер кој избегнува безмислени сцени со пукање во корист на уверливото темпо и богатите ликови.“[11] На Metacritic, филмот има резултат од 88 од можни 100, врз основа на 47 прегледи, означувајќи „универзално признание“.[12]

Ричард Роипер од Chicago Sun Times го оценил филмот со четири од четири ѕвездички, образложувајќи „На моменти голем и мал, По секоја цена е толку прекрасен и груб и елегичен и паметен, моментот кога заврши беше момент кога посакав повторно да го погледнам.“[13] Саманта Ладвиг од IGN го оценила филмот со 9/10, кажувајќи „По секоја цена изненадува со својата комплексна приказна, вџашува со својата кинематографија и надокнадува за сите слаби филмови од ова лето.“[14]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Hell or High Water (2016)“. http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=hellorhighwater.htm. посет. 31 август 2016 г. 
 2. 2,0 2,1 „Hell or High Water (2016)“. The Numbers. http://www.the-numbers.com/movie/Hell-or-High-Water#tab=box-office. посет. 15 февруари 2017 г. 
 3. Asghar Farhadi's 'The Salesman' Joins Cannes Film Festival Competition“, „Variety“, 22 април 2016.
 4. Hipes, Patrick (8 декември 2016). „AFI Awards: Best Of 2016 List Includes 'Silence', 'Hacksaw Ridge' & More“. Deadline.com. архивирано од изворникот на 16 јануари 2017 г.. https://web.archive.org/web/20161222192150/http://deadline.com/2016/12/afi-awards-film-2016-list-silence-sully-zootopia-1201867080/. посет. 8 декември 2016 г. 
 5. „Golden Globes 2017: The Complete List of Nominations“. The Hollywood Reporter. 12 декември 2016. http://www.hollywoodreporter.com/lists/golden-globes-nominees-2017-list-955075. посет. 12 декември 2016 г. 
 6. „Taylor Sheridan On The Drug War And His Evolution From 'Sons Of Anarchy' Actor To 'Sicario' Screenwriter“. Uproxx. 3 март 2016. http://uproxx.com/movies/sicario-taylor-sheridan-interview/4/. посет. 30 август 2016 г. 
 7. „'Hell Or High Water' Hits The Mark In Debut“. Deadline. http://deadline.com/2016/08/hell-or-high-water-dont-think-twice-anthropoid-specialty-box-office-1201803339/. посет. 18 август 2016 г. 
 8. War Dogs' Begins Barking On Thursday Night – Box Office“. deadline.com. http://deadline.com/2016/08/ben-hur-war-dogs-suicide-squad-sausage-party-weekend-box-office-1201805947/. 
 9. Anthony D'Alessandro. „'Don't Breathe' Screams $26M+ Opening, Gives Sony 3rd Summer Cash Cow After 'Sausage Party', 'Shallows': Early Sunday Update“. 'Deadline.com'. http://deadline.com/2016/08/dont-breathe-suicide-squad-southside-with-you-mechanic-insurrection-box-office-1201809180/. посет. 28 август 2016 г. 
 10. D'Alessandro, Anthony (19 мај 2016). „'Hell Or High Water' Breaks Out On Croisette; Director David Mackenzie On Capturing “The Loss Of The Old West” – Cannes“ (на en-US). http://deadline.com/2016/05/hell-or-high-water-david-mackenzie-jeff-bridges-chris-pine-ben-foster-cannes-1201759449/. 
 11. „Hell or High Water (2016)“. https://www.rottentomatoes.com/m/hell_or_high_water/. посет. 16 декември 2016 г. 
 12. „Hell or High Water reviews“. http://www.metacritic.com/movie/hell-or-high-water. посет. 2 септември 2016 г. 
 13. Richard Roeper (11 август 2016). „Hell or High Water: Modern western the year's best film so far“. Chicago Sun Times. http://chicago.suntimes.com/entertainment/hell-or-high-water-modern-western-the-years-best-film-so-far/. посет. 3 септември 2016 г. 
 14. Samantha Ladwig (14 август 2016). „Hell or High Water Review“. http://www.ign.com/articles/2016/08/14/hell-or-high-water-review. посет. 20 август 2016 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]