Планица

Координати: 46°28′37″N 13°43′20″E / 46.47694° СГШ; 13.72222° ИГД / 46.47694; 13.72222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Планица од Слеменова шпица
Леталница на браќата Горишек за време на натпреварување на светскиот куп
Поглед на нордискиот центар Планица од планината Ципрник (јули 2016)

Планица (Словенечки: Planica)[1]алпска долина во северозападна Словенија, која се протега јужно од пограничното село Ратече, недалеку од другиот добро познато скијалиште Крањска Гора. Понатаму на југ, долината се протега во долината Тамар, популарно одредиште за пешачење во Националниот парк Триглав.

Планица е позната по скијачките скокови.[2] Првиот рид за скијачки скокови бил изграден пред 1930 година на падината на планината Понка. Во 1933 година, Иван Рожман изградил поголем рид, познат како Блаудек џин (Блаудкова великанка) по Станко Блаудек, кој подоцна го поттикнал скијањето. Местото било завршено во 1934 година.[3] Првата ски скок над 100 метри во историјата бил постигнат на ридот во 1936 година од Сеп Бредл.[4] Во тоа време, тоа бил најголемиот скокачки рид во светот.

Во 1969 година, нов рид К185, Леталницата на браќата Горишек бил изграден од Владо и Јанез Горишек.[5] Во Планица се одржало Светското првенство во нордиско скијање ФИС 2023 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Slovenski pravopis 2001“. Посетено на 21 March 2015.
  2. Perko, Drago; Ciglič, Rok; Zorn, Matija (2019). The Geography of Slovenia: Small But Diverse. Cham: Springer. стр. 347.
  3. „Bloudkova velikanka“. travel-slovenia.si (словенечки). Посетено на 7 јануари 2024.
  4. Terzič, Gregor (22 март 2019). „V Planici prvi skok čez 100 in 200 metrov, rekorder Poljak Kamil Stoch pri 251,5 metra“. Dnevnik (словенечки). Посетено на 7 јануари 2024.
  5. Bertoncelj, Maja; Ahačič, Marjana (22 март 2019). „Petdeset let lepotice pod Poncami“. Gorenjski glas (словенечки). Посетено на 7 јануари 2024.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

46°28′37″N 13°43′20″E / 46.47694° СГШ; 13.72222° ИГД / 46.47694; 13.72222