Дневник (словенечки дневен весник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дневник
ТипДневен весник
ФорматБерлинер
СопственикDZS, d.d.
ИздавачDnevnik, d.d.
УредникЗлатко Шетинц (в.д.), Миран Лесјак
Основан1951
Политичка определбалевичарски
СедиштеЉубљана, Словенија
Страницаdnevnik.si

Дневник е дневен весник што излегува во Љубљана, Словенија[1].

Историја и профил[уреди | уреди извор]

„Дневник“ првпат беше издаден во јуни 1951 година како „Љубљански дневник“, но беше преименуван во „Дневник“ во 1968 година.

Тиражот на Дневник бил 66.000 примероци во 2003 година. Во периодот јули–септември 2011 година имал тираж од 37.194 примероци.

Според периодична анкета на печатените медиуми, спроведена од компанијата за маркетинг истражување Valicon, Дневник имаше досег од 147.000 од втората половина на 2011 година и првата половина на 2012 година.

Жолтата зграда на Дневник во Љубљана

Весникот организациски и суштински е одвоена од неделникот Недељски дневник , исто така објавен од весникот Дневник д.д.

Весничката компанија Дневник е основана во 1951 година од Социјалистичкиот сојуз на работничките луѓе на Словенија (СЗДЛ). Весникот првпат излезе на 2 јуни годинава под името „Љубљански дневник“. Главно го опфаќаше Љубљанската Котлина, но првично беше објавен како попладневен весник.

Основач на Љубљанскиот дневен весник беше Ослободителниот фронт на Словенија. Во 1968 година е преименуван во „Дневник“.

До 1988 година „Дневник“ излегува низ цела Словенија. Во 1989 година, СЗДЛ поднесе оставка.

Во 1996 година, трансформацијата на сопственоста на Дневник беше завршена според Законот за трансформација на сопственоста. Во јануари 1998 година, Дневник започна да се издава и како онлајн весник.

Тиражот на Дневник во 2006 година бил околу 60.000 примероци, во 2009 година повеќе од 43.000 продадени примероци, во 2016 година просечната дневна продажба на весникот била 21.844 примероци, во 2017 година 20.400 примероци, во 2018 година, во септември 2018 година, 2018 година, најави остри мерки, писмо до новинарите, Игор Дерновшек, претседател на Синдикатот на новинарите и работниците на Дневник, 6 ноември 2019 што го рангира меѓу третите најпродавани дневни весници во Словенија.

За време на првата влада на Јанез Јанша, Дневник бил подложен на рекламен бојкот на фирми во сопственост или под влијание на државата.

Во август 2018 година, Дневник поднесол барање за спојување со Агенцијата за заштита на конкуренцијата [Вечер (весник) | Вечер). Желбата за спојување беше објаснета врз основа на пазарните услови. Во случај на спојување, новоформираната медиумска компанија би контролирала 40% од пазарот на печатени медиуми.

Весниците добиле дозвола за спојување во јули 2019 година. Процесот на спојување бил спроведен на нетранспарентен начин.

Прилози[уреди | уреди извор]

  • Ника
  • Пари
  • Мојот дом
  • Пилот
  • Моето здравје
  • Антена
  • Работа и кариера
  • Дневнички објектив

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]