Патување во Арзрум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Патувањето во Арзрум за време на кампањата од 1829 година
АвторАлександар Пушкин
Изворен насловПутешествие в Арзрум во время похода 1829 года
ЗемјаРусија
ЈазикРуски, со малку француски
ЖанрПатопис
ИздавачСовременик
Издадена
1836
МедиумПечатено

Патување во Арзрум (руски: «Путешествие в Арзрум»; целосен наслов: Патување во Арзрум за време на кампањата од 1829 година, «Путешествие в Арзрум во время похода 1829 года») ― патописно дело за патувањето на Александар Пушкин. Првично било напишано од Пушкин во 1829 година, делумно објавено во 1830 година, преработено во 1835 година, а потоа целосно објавено во Пушкиновото списание „Современик“ во 1836 година.[1]

Делото ги раскажува патувањата на поетот на Кавказот, Ерменија и Арзрум (модерен Ерзурум) во денешна источна Турција во времето на Руско-турската војна (1828–29). Императорските власти никогаш не му дозволиле на Пушкин да патува во странство и му било дозволено да патува само до Тифлис (Тбилиси), денешниот главен град на Грузија и тогашната Кавкаско Наместништво. Неговото неовластено патување преку границата со Османлиската Империја, го налутило императорот Николај I, кој „се заканил дека уште еднаш ќе го ограничи Пушкин на својот имот“.[2]

Текстот на Пушкин го оспорил, иако не го отфрлил целосно, ориенталистичкиот романтизам на неговиот претходник „Кавкаскиот заробеник“.[3] Како резултат на тоа, делото не било популарно примено од современите читатели кои очекувле романтична епска песна за Кавказот.[4]

„Патување во Арзрум“ подоцна било прилагодено во филм за време на советската ера. Произведено од Ленфилм и објавено на 100 годишнината од смртта на Пушкин во 1937 година, бил режиран од Мојсеј Левин, а во главна улога го глумел Дмитриј Журављов како Пушкин.[5]

Преводи на англиски јазик[уреди | уреди извор]

  • Биргита Ингемансон, A Journey to Arzrum. Ann Arbor: Ardis. 1974. ISBN 978-0882330679. .
  • Роналд Вилкс во Tales of Belkin and Other Prose Writings. Њујорк: Penguin Classics. 1998. ISBN 978-0140446753.
  • Николас Пастернак Слејтер во Лермонтов, Михаил (2013). A Hero of Our Time. Oxford: Oxford University Press. ISBN 978-0199652686.
  • Ричард Пивер и Лариса Волохонски во Novels, Tales, Journeys: The Complete Prose of Alexander Pushkin. Њујорк: Alfred A. Knopf. 2016. ISBN 978-0307959621.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Greenleaf, Monika Frenkel (Winter 1991). „Pushkin's 'Journey to Arzrum': The Poet at the Border“. Slavic Review. 50: 940–945.
  2. Lermontov, Mikhail (2013). A Hero of Our Time. Преведено од Nicholas Pasternak Slater. Oxford: Oxford University Press. стр. 192. ISBN 978-0199652686.
  3. Layton, Susan (1995). Russian Literature and Empire: Conquest of the Caucasus from Pushkin to Tolstoy. Cambridge: Cambridge University Press. стр. 62-66. ISBN 978-0521444439.
  4. Langleben, Maria (2004). „A Journey to Arzrum: The Structure and the Message“. Во Reid, Robert; Andrew, Joe (уред.). Two Hundred Years of Pushkin, Vol. 3: Pushkin's Legacy. Amsterdam and New York: Rodopi. стр. 89. ISBN 978-9042009585.
  5. Puteshestvie v Arzrum at the Internet Movie Database.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]