Сказна за мечката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сказна за мечката
АвторАлександар Пушкин
Изворен насловСказка о медведихе
ЗемјаРусија
Јазикруски
Жанрсказна

Сказна за мечката — неавторско име на недовршената сказна на Александар Сергеевич Пушкин, која најверојатно ја напишал во 1830 година.[1]

Сказната ја објавил Павел Аненков во „Материјали за биографијата на А.С. Пушкин“. [1][2] В.Ј. Јакушкин внел некои исправки и варијанти во описот на ракописите на Пушкин.[3] Варијанти на стиховите 64-82 биле објавени во написот на А. Желански Ново за Пушкиновите „Балда“ и „Мечка“,[4] каде што се наоѓа и факсимил од овие стихови. Според ракописот, поправениот текст го отпечатил С.М. Бонди.[1][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Bondi, S.M., Zenger, T.G., Izmajlov, N.V., Slonimskij, A.L., Cjavlovski, M.A., Primečanija, Puškin A.S., Sabrana djela u 16 tomova, Moskva-Lenjingrad, AN SSSR, 1937-1959., tom 3, knjiga 2, Stihovi, 1826-1836. Bajke - 1949., str. 1123—1307., FEB
  2. Puškinski dom, Annenkov, P., Sočinenija Puškina, tom 1, 1855. str. 153-155
  3. Ruska Starina, listopad 1884., str. 83-84
  4. Zvenja, tom VI, 1936., str. 140-142
  5. A. Puškin. Bajke. Redakcija, uvodni članak i objašnjenja A. Slonimskog, Moskva-Lenjingrad, 1933., str. 124-128

Надворешни врски[уреди | уреди извор]