Пандорини документи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Податотека:Pandora Papers logo.png
Симболот кој се користел од страна на Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари за да го претстави протекувањето

Пандорини документи ― 11,9 милиони протечени документи со 2,9 терабајти податоци што Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (МКИН) почнал да ги објавува од 3 октомври 2021 година.[1][2][3] Протечените информации ги откриле тајните офшор сметки на 35 светски лидери, меѓу кои има актуелни и поранешни претседатели, премиери и шефови на држави, како и преку 100 милијардери, познати личности и деловни луѓе. Новинските организации на МКИН го опишале протекувањето на документите како најобемно разоткривање на финансиска тајна дотогаш, кое содржи документи, слики, е-пошта и табели од 14 компании за финансиски услуги, во држави како Панама, Швајцарија и Обединетите Арапски Емирати,[4][5][4] со што се надминува нивното претходно разоткривање на финансиски тајни во Панамските документи од 2016 година, кои содржеле 11,5 милиони доверливи документи (2,6 терабајти).[6][7][8][9][10] При објавувањето на документите, МКИН истакнал дека не го објавува изворот на документите.[11]

Проценките на МКИН за парите што се чуваат на офшор сметки (надвор од матичната земја) се движат од 5,6 трилиони американски долари до 32 трилиони американски долари.[3][12][13]

Разоткривање[уреди | уреди извор]

Вкупно, имиња на 35 актуелни и поранешни водачи на држави се појавуваат во протечените документи, заедно со имињата на 400 јавни службеници од скоро 100 земји и преку 100 милијардери.[14] Меѓу имињата се поранешниот британски премиер Тони Блер, чилеанскиот претседател Себастијан Пињера, поранешниот кениски претседател Ухуру Кенијата, црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, украинскиот претседател Володимир Зеленски, катарскиот емир Тамим бин Хамад ел Тани, премиерот на Обединетите Арапски Емирати Мохамед бин Рашид ел Мактум, габонскиот претседател Али Бонго Ондимба, либанскиот премиер Наџиб Микати, еквадорскиот претседател Гилермо Ласо, членовите на семејството на поранешниот аргентински претседател Маурицио Макри, Еквадорецот Хаиме Дуран Барба,[15][16][17] и кипарскиот претседател Никос Анастасијадес.[18][19]

Јорданскиот крал Кралот Абдула II е една од главните личности наведени во документите, кои покажуваат дека инвестирал преку 100 милиони американски долари во имот низ Обединетото Кралство и САД.[20][21][22] Една британска компанија во доминантна сопственост на Шери Блер се испоставило дека купила имот во Лондон вреден 6,45 милиони фунти преку компанија на Британските Девствени Острови. Името на Тони Блер се појавува во изјавата за заеднички приход од хипотеката.[23]

Документите, исто така, откриваат како канцеларии во сопственост на семејството Алиев кое е на чело во Азербејџан за 66 милиони фунти биле продадени на претпријатие во јавна сопственост во 2018 година, со што семејството Алиеви стекнале добивка од 31 милиони фунти.[4] Според Лас Вегас Сан, „Членовите на потесниот круг на пакистанскиот премиер Имран Кан се обвинети дека криеле богатство од милиони долари во тајни компании или трустови“.[24] Блиски соработници на рускиот претседател Владимир Путин, како Светлана Кривоногих и Генадиј Тимченко, било откриено дека имаат тајни средства во Монако, а чешкиот премиер Андреј Бабиш, кој водел кампања дека ќе се бори против корупцијата и даночното затајување, не изјавил дека употребил офшор инвестициска компанија за купување на осум имоти, како и две вили во Мужин на француската ривиера за 12 милиони фунти.[4][25][26]

Други познати имиња се Шакира која основала нови офшор друштва додека одела на суд за затајување данок; манекенката Клаудија Шифер; Индиски крикет играч Сачин Тендулкар; Индискиот милијардер Анил Амбани; пакистанскиот министер за финансии Шаукат Фајаз Ахмед Тарин, некои од највисоките членови на семејството генерали на Пакистан, извршен директор на Канал 1 Русија Константин Ернст. Наведени се и Мигел Бозе, Пеп Гвардиола и Хулио Иглесијас.[27][28][29][30][31][32]

Извори на податоци[уреди | уреди извор]

Протечените податоци доаѓаат од 14 офшор даватели на услуги кои им помагаат на клиентите да основаат компании.[33]

Извори на офшор даватели на услуги [33]
Доставувач Документи Временски период Место на основање на канцеларијата Година на основање
All About Offshore Limited 270.328 2002–2019  Сејшели 2007
Alemán, Cordero, Galindo & Lee 2.185.783 1970–2019  Панама 1985
Alpha Consulting Limited 823.305 1996–2020  Сејшели 2008
Asiaciti Trust Asia Limited 1.800.650 1996–2019  Хонгконг 1978
CCS Trust Limited 149.378 2001–2017  Белизе 2005
CIL Trust International 459.476 1996–2019  Белизе 1994
Commence Overseas Limited 8.661 2004–2017  Британски Девствени Острови 1992
Demetrios A. Demetriades LLC 469.184 1993–2021  Кипар 1966
Fidelity Corporate Services Limited 213.733 1998–2019  Британски Девствени Острови 2005
Glenn D. Godfrey and Company LLP 189.907 1980–2019  Белизе 2003
Il Shin 1.575.840 1996–2020  Хонгконг 2004
Overseas Management Company Inc 190.477 1997–2020  Панама 1961
SFM Corporate Services 191.623 2000–2019  Швајцарија
 Обединети Арапски Емирати
2006
Trident Trust Company Limited 3.375.331 1970–2019  Британски Девствени Острови 1986

Поврзано[уреди | уреди извор]

 

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Miller, Greg; Cenziper, Debbie; Whoriskey, Peter (3 October 2021). „Pandora Papers – A Global Investigation – Billions Hidden Beyond Reach – Trove of secret files details opaque financial universe where global elite shield riches from taxes, probes and accountability“. The Washington Post. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021.
 2. Díaz-Struck, Emilia; и др. (3 October 2021). „Pandora Papers: An offshore data tsunami – The Pandora Papers's 11.9 million records arrived from 14 different offshore services firms in a jumble of files and formats – even ink-on-paper – presenting a massive data-management challenge“. International Consortium of Investigative Journalists. Архивирано од изворникот на 6 October 2021. Посетено на 4 October 2021.
 3. 3,0 3,1 Pandora Papers reporting team (4 October 2021). „Pandora Papers: A simple guide to the Pandora Papers leak“. BBC News. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 4 October 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „BBC-20211004“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 „Pandora Papers: Secret wealth and dealings of world leaders exposed“. BBC News. 3 October 2021. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. „Offshore havens and hidden riches of world leaders and billionaires exposed in unprecedented leak – ICIJ“ (англиски). International Consortium of Investigative Journalists. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021.
 6. „What are the Panama Papers? A guide to history's biggest data leak“. The Guardian (англиски). 2016-04-05. Архивирано од изворникот на 4 April 2016. Посетено на 2021-10-05.
 7. „Bigger than Panama: Several Pakistani names on upcoming Pandora Papers“ (англиски). Samaa TV. 2 October 2021. Архивирано од изворникот на 2 October 2021. Посетено на 2 October 2021.
 8. „Pandora Papers: Exposé featuring financial secrets of high-profile individuals to be released Sunday“ (англиски). www.geo.tv. 2 October 2021. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 30 January 2022.
 9. „ICIJ set to release Pandora Papers same like Panama Papers“. Dunya News. 2 October 2021. Архивирано од изворникот на 2 October 2021. Посетено на 2 October 2021.
 10. Ghumman, Faisal Ali (2 October 2021). „ICIJ 'to release' Pandora Papers (Panama-2) also involving Pakistanis tomorrow“ (англиски). GNN – Pakistan's Largest News Portal. Архивирано од изворникот на 2 October 2021. Посетено на 2 October 2021.
 11. The Guardian investigations team (3 October 2021). „Pandora papers: biggest ever leak of offshore data exposes financial secrets of rich and powerful“. The Guardian (англиски). Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021.
 12. Walt, Vivienne (4 October 2021). „Pandora Papers show tax crackdowns are no match for the superrich“. Fortune. Архивирано од изворникот на 4 October 2021. Посетено на 4 October 2021.
 13. Miller, Greg; Cenziper, Debbie; Whoriskey, Peter (3 October 2021). „VIDEO (at 7:12 of 7:43 total) – Pandora Papers – A Global Investigation – Billions Hidden Beyond Reach – Trove of secret files details opaque financial universe where global elite shield riches from taxes, probes and accountability“. The Washington Post. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021.
 14. „World Leaders Deny Wrongdoing After Pandora Papers Leak“. Daily News Brief (англиски). 2021-10-05. Архивирано од изворникот на 22 October 2021. Посетено на 5 October 2021.
 15. Lafuente, Jan Martínez Ahrens, Javier (3 October 2021). „Pandora Papers in Latin America: Three active heads of state and 11 former presidents operated in tax havens“. EL PAÍS English Edition (англиски). Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 7 October 2021.
 16. „Argentina ranks third for offshore bank accounts in 'Pandora Papers' leak“. www.batimes.com.ar. 5 October 2021. Архивирано од изворникот на 7 October 2021. Посетено на 7 October 2021.
 17. Mon, Hugo Alconada Mon (4 October 2021). „Mariano Macri, hermano del expresidente argentino Mauricio Macri, controló una 'offshore' en Belice“. El País (шпански). Архивирано од изворникот на 7 October 2021. Посетено на 7 October 2021.
 18. „Massive Leak Exposes the Hidden Fortunes of World's Elite and Crooks“. Organized Crime and Corruption Reporting. 3 October 2021. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 4 October 2021.
 19. „Presidente de Ecuador Guillermo Lasso creó un entramado 'offshore' para ocultar su fortuna, según los Pandora Papers“ [President of Ecuador Guillermo Lasso creates an offshore framework to hide his wealth, according to the Pandora Papers]. El Comercio (шпански). 3 October 2021. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021.
 20. Miller, Greg (3 October 2021). „Jordan's King Abdullah uses shell companies to buy lavish overseas homes, records show“. The Washington Post. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 4 October 2021.
 21. „Pandora Papers: King of Jordan amassed £70m secret property empire“. BBC News (англиски). 3 October 2021. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021.
 22. Goodley, Simon; Safi, Michael (3 October 2021). „King of Jordan hidden property empire worth more than $100m, Pandora papers reveal“. The Guardian. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021.
 23. „Pandora Papers: Blairs saved £312,000 stamp duty in property deal“. BBC News. 3 October 2021. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021.
 24. „A look at world leaders named in the Pandora Papers“. Las Vegas Sun. 4 October 2021. Архивирано од изворникот на 16 October 2021. Посетено на 5 October 2021.
 25. „Pandora Papers: Leaked files show hidden financial affairs of world leaders“. The Irish Times. 3 October 2021. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021.
 26. Goodley, Simon; Tait, Robert; Alecci, Scilla (3 October 2021). „Revealed: Czech PM used offshore companies to buy £13m French mansion“. The Guardian (англиски). Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021.
 27. Grasso, Daniele; R Blanco, Patricia; Reina, Elena (3 October 2021). „Miguel Bosé ha sido accionista de una sociedad en Panamá vinculada a un banco suizo“. El País. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021.
 28. 'Pandora Papers': Pep Guardiola y Julio Iglesias ocultaron durante años su patrimonio a través de cuentas opacas“ ['Pandora Papers': Pep Guardiola and Julio Iglesias for years hid their assets through opaque accounts]. Onda Cero (шпански). 3 October 2021. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021.
 29. Dubinsky, Zach (3 October 2021). „Huge 'Pandora Papers' leak exposes secret offshore accounts of politicians, celebrities and billionaires“. CBC News. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021.
 30. Gibbs, Margot; Politzer, Malia (3 October 2021). „Prime Minister Imran Khan promised 'new Pakistan' but members of his inner circle secretly moved millions offshore“. International Consortium of Investigative Journalists. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021.
 31. Gibbs, Margot; Kranhold, Kathryn; Cosic, Jelena (3 October 2021). „Putin image-maker's role in billion-dollar cinema deal hidden offshore“. International Consortium of Investigative Journalists. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021.
 32. „Pandora Papers investigation exposes offshore assets of heads of state and government“. South China Morning Post. 4 October 2021. Архивирано од изворникот на 4 October 2021. Посетено на 3 October 2021.
 33. 33,0 33,1 „Who are the firms at the heart of the Pandora Papers?“. ICIJ. 3 October 2021. Архивирано од изворникот на 3 October 2021. Посетено на 3 October 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:2“ е зададен повеќепати со различна содржина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]