Панамски документи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на државите кои биле споменати во Панамските документи

Панамски документи — збир од 11,5 милиони доверливи документи во кои се содржат детални информации за повеќе од 214.000 оф-шор компании собрани од страна на давателот на панамскиот корпоративни услуги „Мосак Фонсека“, вклучувајќи го и идентитетот на акционерите и директорите на фирмите. Во документите се илустрира како богатите поединци, вклучувајќи и јавните функционери, ги кријат средства од јавноста. Во времето на објавувањето на документите идентификувани се пет тогашниот шефови на држави или влади на држави од Аргентина, Исланд, Саудиска Арабија, Украина и Обединетите Арапски Емирати, како и владини претставници, роднини и блиски соработници на различни шефови на влади на повеќе од четириесет други земји. Британските Девствени Острови се седиште на половина од фирмите за кои се зборува во документите, а во Хонгконг се наоѓаат најголем број од инволвираните банки, правни фирми и посредници.[1]

Иако употребата на оф-шор субјекти не е нелегална во јурисдикциите во кои се регистрирани, а честопати не е воопшто нелегално, новинарите откриле дека некои од регистрираните корпорации се чини дека се користени за нелегални цели, вклучувајќи измама, трговија со дрога, како и затајување данок.[2]

Анонимен извор, користејќи го псевдонимот „John Doe“, ги доставил документи во неколку наврати на германскиот весник „Зидојче цајтунг“ почнувајќи од почетокот на 2015 година.[3] Најстарите информации во овие документи се однесуваат на 1970-тите години. Нивниот обем изнесува околу 2,6 терабајти. Со оглед на обемот на истекувањето, весникот побарал помош од Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ICIJ), која ги дистрибуирал документите за истрага и анализа на околу 400 новинари од 107 медиумските организации во 76 земји.[4] Првиот новинарски извештаи врз основа на документите, како и 149 документи, беа објавени на 3 април 2016 година. ICIJ планира да објави целосна список на компании кои се вклучени во почетокот на мај 2016 година.[5]

Во „Панамските документи“ се спомнати имињата на тројца македонски државјани.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „David Cameron urged to act on Panama Papers as UK named 'at heart of super-rich tax-avoidance network'. The Independent (англиски). April 5, 2016. Архивирано од изворникот 2016-04-04. Посетено на April 7, 2016.
  2. „Panama Papers: How Nuix Helped Uncover the Facts“. Nuix. Архивирано од изворникот на 2016-04-08. Посетено на April 6, 2016.
  3. Frederik Obermaier; Bastian Obermayer; Vanessa Wormer; Wolfgang Jaschensky. „All you need to know about the Panama Papers“. Süddeutsche Zeitung. Посетено на April 5, 2016.
  4. „Panama Papers Q&A: What is the scandal about?“. BBC News. Посетено на April 7, 2016.
  5. Dearden, Lizzie (April 4, 2016). „Everything you need to know about the Panama Papers“. The Independent. Посетено на April 7, 2016.
  6. „Тројца Македонци на страницата за скандалот со офшор-фирми“ Архивирано на 27 мај 2019 г., Мкд.мк, 9.5.2016.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]