Прејди на содржината

Володимир Зеленски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Володимир Зеленски
Володимир Зеленський
Зеленски во 2023 г.
6. Претседател на Украина
На должноста
Стапил
20 мај 2019
Премиер Володимир Гројсман
Претходник Петро Порошенко
Лични податоци
Роден(а) Володимир Олександрович Зеленски
25 јануари 1978(1978-01-25)(46 г.)
Украинска ССР, СССР
Партија Слуга на народот
Сопружник Елена Зеленска (в. 2003)
Деца 2
Потпис

Володимир Олександрович Зеленски (украински: Володи́мир Олекса́ндрович Зеле́нський; р. 25 јануари 1978) — украински политичар, сценарист, глумец, комичар, режисер и шестиот Претседател на Украина.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Политички функции
Претходник
Петро Порошенко
Претседател на Украина
2019–денес
На должноста