Андреј Бабиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Andrej Babiš
12-ти Премиер на Чешка
На должноста
Стапил
6 декември 2017
Претседател Милош Земан
Заменик Ричард Брабец (2017–2019)
Мартин Стропницки (2017–2018)
Јан Хамачек
Алена Швилерова
Претходник Бохуслав Соботка
Лидер на АНО
На должноста
Стапил
11 мај 2012
Претходник нема
Deputy Prime Minister of the Czech Republic
На должноста
29 јануари 2014 – 24 мај 2017
Премиер Бохуслав Соботка
Претходник Јан Фишер
Наследник Ричард Брабец
Министер за финансии
На должноста
29 јануари 2014 – 24 мај 2017
Премиер Бохуслав Соботка
Претходник Јан Фишер
Наследник Иван Пилни
Member of the Chamber of Deputies
На должноста
Стапил
26 октомври2013
Лични податоци
Роден(а) 2 септември 1954.(1954-09-02)(69 г.)
Братислава, Чечхословачка
(сега Словачка)
Државјанство словачко,[1] чешко[2]
Партија АНО (2012–сè уште)
Други припадности Комунистичка партија (1980–1989)
Живеалиште Крамаржова вила, Прага
Прухонице, Чешка
Установа Економски универзитет, Братислава
Потпис

Андреј Бабиш (чешки изговор: [ˈandrɛj ˈbabɪʃ]; роден на 2 септември 1954 година) — чешки политичар кој моментално е премиер на Чешка од декември 2017 година и основачки лидер на партијата АНО од 2012 година. Претходно бил министер за финансии и вицепремиер од 2014 до 2017 година. Пред да влезе во политиката бил стопанственик.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Babiš vládne i slovenským boháčům. Díky dvojímu občanství | Chytré portfolio“. Lidové noviny (чешки). 4 November 2014. Посетено на 13 February 2018.
  2. „Babiš – nový magnát č. 1“. iDNES.cz (чешки). 19 December 2001. Посетено на 30 August 2020.