Ојмјакон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ојмјакон
Оймякон (руски)
Өймөкөөн (јакутски)
-  Село  -
Oymyakon forests.jpg
Шума во близина на Ојмјакон
Ојмјакон се наоѓа во Русија
Ојмјакон
Местоположба на Ојмјакон во Russia
Координати: 63°27′39″ СГШ 142°47′09″ ИГД / 
Админ. статус
Земја Русија
Фед. субјект Јакутија
Админ. реон Ојмјаконски реон
Статистики
Население (2010) 472 жит.
Часовен појас VLAT (UTC+11:00)[1]
Пошт. бр. 678752
Повик. бр. +7 41154

Ојмјакон (руски: Оймякон, јакутски: Өймөкөөн) е село во Република Јакутија, Русија. Се наоѓа на левиот брег на реката Индигирка. Името на селото означува „вода што не замрзнува“ и потекнува од тоа што крај него има топол извор.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во источниот дел на Јакутија и брои 521 жител. Ојмјакон се наоѓа блиску до поларниот круг и времетраењето на денот варира од 3 часа преку декември до 21 часа во текот на краткото сибирско лето, кога ноќите се „бели“ и е светло речиси преку целото деноноќие. Селото се наоѓа на околу 750 м надморска висина.

Клима[уреди | уреди извор]

Ојмјакон е најстуденото населено место на Земјата и затоа го носи името „Северен пол на студот“. Најниската измерена температура изнесува -68°С во метеоролошката станица Томтор во 1933 г. Според неофицијални извори, температурата во селото паднала и до -82 °C во 1916 г. Другиот претендент за најниска измерена температура е јакутскиот град Верхојанск, којшто се наоѓа зад поларниот круг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Правительство Российской Федерации. Постановление №725 от 31 августа 2011 г. «О составе территорий, образующих каждую часовую зону, и порядке исчисления времени в часовых зонах, а также о признании утратившими силу отдельных Постановлений Правительства Российской Федерации». Вступил в силу по истечении 7 дней после дня официального опубликования. Опубликован: „Российская Газета“, №197, 6 сентября 2011 г. (Влада на Руската Федерација. Решение #725 од 31 август 2011 „За составот на териториите што го сочинуваат секој часовен појас и постапката за сметање на времето во часовните појаси, како и отповикувето на извесни Решенија на Владата на Руската Федерација“. Стапил на сила со истекот на 7 дена од официјалнотоо објавување).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]