Ојмјакон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ојмјакон
Оймякон
Өймөкөөн (јакутски)
-  Село  -
Oymyakon forests.jpg
Шума во близина на Ојмјакон
Ојмјакон is located in Русија
Ојмјакон
Местоположба на Ојмјакон во Russia
Координати: 63°27′39″N 142°47′09″E / 63.46083° СГШ; 142.78583° ИГД / 63.46083; 142.78583Координати: 63°27′39″N 142°47′09″E / 63.46083° СГШ; 142.78583° ИГД / 63.46083; 142.78583
Админ. статус
ЗемјаРусија
Фед. субјектЈакутија
Админ. реонОјмјаконски реон
Статистики
Население (2011)500 жит.
Часовен појас[1]
Пошт. бр.678752
Повик. бр.+7 41154

Ојмјакон (руски: Оймякон, јакутски: Өймөкөөн) — село во Јакутија, Русија. Се наоѓа на левиот брег на реката Индигирка. Името на селото означува „вода што не замрзнува“ и потекнува од тоа што крај него има топол извор.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во источниот дел на Јакутија и брои 500 жители (2011). Ојмјакон се наоѓа блиску до поларниот круг и времетраењето на денот варира од 3 часа преку декември до 21 часа во текот на краткото сибирско лето, кога ноќите се „бели“ и е светло речиси преку целото деноноќие. Селото се наоѓа на околу 750 м надморска висина.

Клима[уреди | уреди извор]

Ојмјакон е најстуденото населено место на Земјата и затоа го носи името „Северен Пол на студот“. Најниската измерена температура изнесува -68°С во метеоролошката станица Томтор во 1933 г. Според неофицијални извори, температурата во селото паднала и до -82 °C во 1916 г. Другиот претендент за најниска измерена температура е јакутскиот град Верхојанск, којшто се наоѓа зад поларниот круг.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Правительство Российской Федерации. Федеральный закон №107-ФЗ от 3 июня 2011 г. «Об исчислении времени», в ред. Федерального закона №248-ФЗ от 21 июля 2014 г. «О внесении изменений в Федеральный закон "Об исчислении времени"». Вступил в силу по истечении шестидесяти дней после дня официального опубликования (6 августа 2011 г.). Опубликован: "Российская газета", №120, 6 июня 2011 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]