Верхојанск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Верхојанск
Верхоянск
Други транскр.
 • јакутскиВерхоянскай
Знаме на ВерхојанскГрб на Верхојанск
ДржаваРусија
Федерален субјектЈакутија
Основан во1638
ски статус од1817
Надм. вис.&10000000000000127000000127 м
Население (попис 2010)[1]
 • Вкупно1.311
 • проц. од (2018)[2]1.122 (−14,4%)
Часовен појас[3] (UTC+10)
Поштенски бр.[4]678530
Повик. број.+7 41165

Верхојанск (руски: Верхоянск, јакутски: Үөһээ Дьааҥы) — гратче во Република Јакутија, Русија. Се простира на реката Јана, близу поларникот, 675 километри од Јакутск. Населението брои 1.311.

Клима[уреди | уреди извор]

Верхојанск — познат по екстремно ниските температури во зима, ги има најголемите температурни разлики на Земјата. Средната температура во јануари изнесува −45.8 °C, а во јули изнесува +16.0 °C. Најниската температура измерена некогаш овде изнесува −69.8 °C во февруари 1892 година. Заедно со Ојмјакон претставуваат најстудени населени места на планетата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
  2. „26. Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года“. Федерална служба за државна статистика. Посетено на 23 јануари 2019.
  3. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
  4. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)