Отоманско-венецијански војни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дел од серијалот за
Вооружени сили на
Отоманското Царство
Грб на Отоманското Царство
Регрутирање

Отоманско-венецијанските војни претставуваат серија од конфликти помеѓу Отоманското Царство и Венецијанската република во периодот од 15 век до XVIII век.