Отоманско-хрватски војни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дел од серијалот за
Вооружени сили на
Отоманското Царство
Грб на Отоманското Царство
Регрутирање

Отоманско-хрватски војни претставуваат серија од конфликти помеѓу Отоманското Царство од една страна и Кралство Хрватска, Хабсбуршката монархија и Кралство Хрватска-Унгарија од друга страна: