Обичен глог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Обичен глог
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Розовидни
Семејство: Рози
Род: Глог
Вид: Обичен глог
Научен назив
Crataegus monogyna
Jacq.
Распространетост
Синоними[3]

Many, including:

 • Crataegus elegans (Poir.) Mutel[2]
 • Crataegus polyacantha Jan

Обичен глог или едносемен глог (науч. Crataegus monogyna) — вид на цветно растение од семејството на розите. Домороден е во Европа, северозападна Африка и Западна Азија, но е воведен во многу други делови на светот.

Имиња[уреди | уреди извор]

Овој вид е еден од неколкуте кои биле наведени како Crataegus oxyacantha. Во 1793 година, Медикус го објавил името C. apiifolia за европски глог кој сега е вклучен во C. monogyna, но тоа име е нелегитимно според правилата на ботаничката номенклатура.[4][5]

Опис[уреди | уреди извор]

Обичниот глог е грмушка или мало дрво до околу 10 метри висок,[6] со густа круна. Кората е досадна кафеава со вертикални портокалови пукнатини. Помладите стебла носат остри трње, околу 12,5 милиметри долга. Листовите се од 20 до 40 милиметри долги, обојади и длабоко лобуси, понекогаш речиси до средното ребро, со лобуси кои се шират под широк агол. Горната површина е темно зелена горе и побледа одоздола.

Цветовите на хермафродит се произведуваат кон крајот на пролетта (мај до почетокот на јуни во неговата родна област) во коримби од 5-25 заедно; секој цвет е околу 10 милиметри пречник и има пет бели ливчиња, бројни црвени столпчиња и еден стил; тие се умерено миризливи. Цветовите се опрашуваат со мушички, пчели и други инсекти. Сколот е мало, овално, темноцрвено овошје околу 10 милиметри долга, слична на бобинки, но структурно шипка која содржи едно семе.

Обичниот глог се разликува од сродниот, но помалку распространет среден глог (C. laevigata) по неговиот поисправен раст, листовите се длабоко лобирани, со распространети лобуси, а во цветовите има само еден стил, а не два или три.

Користи[уреди | уреди извор]

Медицинска употреба[уреди | уреди извор]

„Crimson Cloud“ во Елко Невада

C. monogyna е еден од најчестите видови што се користи како „глог“ на традиционалното билкарство . Растителните делови што се користат се обично гранчиња со лисја и цветови, или алтернативно овошје („бобинки“).[7] Глог е истражуван од медицина базирана на докази за лекување на срцева инсуфициенција.[7]

C. monogyna е извор на антиоксидансни фитохемикалии, особено екстракти од лисја од глог со цветови.[8]

Во градинарството и земјоделството[уреди | уреди извор]

Обичниот глог е интензивно засаден како растение за жива ограда, особено за земјоделска употреба. Нејзините боцки и навиката за блиско разгранување го прават ефикасно отпорен на добиток и човек, со одржување. Кај овој вид најчесто се практикува традиционалната практика на поставување жива ограда . Тоа е добро огревно дрво, кое гори со добра топлина и многу малку чад.[9]

Постојат бројни хибриди, од кои некои се користат како градинарски грмушки. Најшироко користен хибрид е C. × media ( C. monogyna × C. laevigata ), од кои се познати неколку сорти, вклучувајќи го и популарниот „Павле Скарлет“ со темно розови двојни цветови. Други градинарски грмушки кои понекогаш се предлагаат како можни хибриди кои го вклучуваат обичниот глог,  го вклучуваат разнолисниот глог на Кавказ, кој само повремено се среќава во парковите и градините.

Јадливи „бобинки“, ливчиња и лисја[уреди | уреди извор]

Плодот на глог, најчесто се прави во желе, џемови, сирупи или вино.Ботанички, тие се бомби, но изгледаат слично на бобинки. Словата е мала и долгнавеста, слична по големина и форма на мала маслинка или грозје, и црвена кога е зрела. Слабите се развиваат во групи од по два или три по помали гранки. Тие се кашести и нежни по вкус. Кај овој вид ( C. monogyna ), тие имаат само едно семе, но другите видови глог може да имаат и до пет семиња.

Ливчињата се исто така јадливи,[10] како и листовите, кои ако се берат на пролет кога се уште млади се доволно нежни за да се користат во салати.[11] Ливчињата од глог се користат во англиски рецепт за рбет, грне на база на бадемово млеко [12][13] снимено во „ Формата на Кири “ од главниот мајстор-готвач на кралот Ричард II, в. 1390 година.

Духовна и религиозна употреба[уреди | уреди извор]

Во предмодерна Европа, глогот се користел како симбол на надеж, а исто така и како шарм против вештерството и вампирите . [14] Некои веруваа дека глогот има способност да ги инхибира натрапниците натприродни сили и исто така се сметаше дека е свет по природа поради поврзаноста помеѓу грмушката од глог и круната од трње која, според Новиот завет, била поставена на Исус . [14]

Како заштита од вештерство, глог понекогаш се ставал во лулките на доенчињата или околу куќите и вратите. [14] Грците, наводно, ставале парчиња глог во прозорците за да ги спречат вештерките да влезат во куќите, [14] додека Боемите ставале глог на праговите на куќите за крави за истата цел. [14] Некогаш глог се ставал на ковчегот на починатиот, над трупот на лицето или во чорапот на трупот. [14] Во Босна, жените понекогаш ставале парче глог зад покривката на неодамна починато лице, а потоа го фрлале преостанатото гранче на пат кон дома. [14] Ако починатиот бил вампир, ќе го фокусирал своето внимание на глогот наместо да ја следи жената дома. [14] Кај јужните Словени, колците направени од глог или дрво од црн трн се сметале за ефикасни во забивањето на вампирите. [14]

Значајни дрвја[уреди | уреди извор]

Антички примерок, и наводно најстарото дрво од кој било вид во Франција, може да се најде покрај црквата во Свети Марс сур ла Футаје, Мајен .[15] Дрвото има висина од 9 метарs (30 ст) и обем од 2.65 метарs (8.7 ст) (2009). Натписот на плочата под гласи: „Овој глог е веројатно најстарото дрво во Франција. Неговото потекло датира од Сент Жилиен (трет век)“, но таквите тврдења е невозможно да се потврдат.

Познат примерок во Англија бил Гластонбери или Светиот Трн кој, според легендата, никнал од стапот на Јосиф од Ариматеја, откако тој го турнал во земја додека го посетил Гластонбери во првиот век од нашата ера . Дрвото беше забележливо затоа што цветаше двапати годишно, еднаш во доцна пролет што е нормално, но и еднаш откако ќе помине суровоста на средината на зимата. Оригиналното дрво во Опатијата Гластонбери, соборено во 1640-тите за време на Англиската граѓанска војна,[16] се размножувало како сортата „Бифлора“.[17] Замена беше засадена од локалниот совет во 1951 година, но беше отсечена од вандали во 2010 година [16]

Најстариот познат жив примерок во Источна Англија, а можеби и во Обединетото Кралство, е познат како Стариот Трн Хетел,[18] и се наоѓа во дворот на црквата во малото село Хетел, јужно од Норвич, во Норфолк, ОК. Се верува дека е стар повеќе од 700 години, а бил засаден во 13 век.[18]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Rivers, M.C.; Khela, S.; Mark, J. (2017). Crataegus monogyna. Црвен список на загрозени видови. 2017: e.T203426A68083007. doi:10.2305/IUCN.UK.2017-3.RLTS.T203426A68083007.en. Посетено на 19 November 2021.
 2. „Mutel, Fl. Franç. 1: 358 (1834)“. Архивирано од изворникот 2023-07-15. Посетено на 2023-07-15.
 3. Crataegus monogyna Jacq“. Plants of the World Online. Кралски ботанички градини во Кју. Посетено на 27 September 2022. (англиски)
 4. Christensen, Knud Ib (1992). Revision of Crataegus sect. Crataegus and nothosect. Crataeguineae (Rosaceae-Maloideae) in the Old World. American Society of Plant Taxonomists. ISBN 978-0-912861-35-7.
 5. „Crataegus apiifolia“. International Plant Names Index.
 6. „Crataegus monogyna Jacq“. Bean's Trees and Shrubs. International Dendrology Society. Посетено на 5 November 2021.
 7. 7,0 7,1 „Hawthorn“, University of Maryland Medical Center: Complementary and Alternative Medicine Guide, Архивирано од изворникот на 2017-06-30, Посетено на 3 October 2016
 8. Oztürk N, Tunçel M (2011). „Assessment of Phenolic Acid Content and In Vitro Antiradical Characteristics of Hawthorn“. J Med Food.
 9. „The burning properties of wood“ (PDF). Scouts. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-12-23. Посетено на 2010-11-01.
 10. Crataegus monogyna. Survival and Self Sufficiency. Посетено на 9 September 2011.
 11. Richard Mabey, Food for Free, Collins, October 2001.
 12. „Foods of England“. Посетено на 16 April 2016.
 13. Jaine, T. (1987), Oxford Symposium on Food & Cookery, 1986: The Cooking Medium: Proceedings, Prospect Books, ISBN 9780907325369 p. 70
 14. 14,0 14,1 14,2 14,3 14,4 14,5 14,6 14,7 14,8 Melton 1994.
 15. „Fiche AFFO: L'Aubépine monogyne“. Pagesperso-orange.fr. Посетено на 2014-03-15.
 16. 16,0 16,1 „BBC News – The mystery over who attacked the Holy Thorn Tree“. BBC News. 2012-04-04. Посетено на 2014-03-15.
 17. Phipps, J.B.; O’Kennon, R.J.; Lance, R.W. 2003.
 18. 18,0 18,1 „Hethel Old Thorn“. Wildlifetrusts.org/. Архивирано од изворникот на 24 February 2007. Посетено на 18 February 2007.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]