Трнинка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трнинка
Плодови
Научна класификација
Царство: Растенија
Ред: Розовидни
Семејство: Рози
Род: Слива
Подрод: Слива
Отсек: Слива
Вид: Трника
Научен назив
Prunus spinosa
L.
Карта на распространетост

Трнинка (трненка, трнка; науч. Prunus spinosa) — вид од родот слива (Prunus) која потекнува од Европа, западна Азија, и локално во северозападна Африка.[1][2] Ја има и во Македонија. Има сини плодови кои се употребуваат за исхрана и во народната медицина.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rushforth, K. (1999). Trees of Britain and Europe. Collins ISBN 0-00-220013-9.
  2. Den Virtuella Floran: Prunus spinosa map